Niegdyś na ocieplenie budynków pianką poliuretanową patrzono z pewną dozą braku zaufania. Obecnie, po wieloletniej obecności na rynku budowlanym, pianka sprawdziła się już jako materiał najskuteczniejszy. Nie ma wątpliwości, że taka forma to oszczędność opału lub energii podczas sezonu grzewczego, a przy tym wiele innych korzyści, o których często pisaliśmy na naszym blogu. Warunkiem prawidłowej aplikacji jest jednak odpowiedni sprzęt i dziś powiemy o nim nieco więcej.

Urządzenia do ocieplenia budynku pianką poliuretanową

Ocieplenie budynku pianką poliuretanową to tylko jedno z szerokiego spektrum jej zastosowania. W budownictwie izoluje się z jej pomocą jeszcze poddasza oraz fundamenty. Wykorzystuje się również walory hydroizolacyjne tej metody oraz wysoki stopień wytłumiania dźwięków. Izoluje się nią również kanały, hale produkcyjne, filtry, turbiny i inne pomieszczenia czy kompleksy.

W każdej realizacji używanie wysokiej klasy agregatów do natrysku pianki PUR to niezbędny element, aby uzyskać optymalny efekt. Precyzyjnie opracowane powierzchnie, odpowiednia grubość położonych warstw oraz spójność z dowolnym podłożem mają swój początek już na etapie wybierania agregatów przez usługodawcę. Najważniejsze decyzje zapadają zatem jeszcze przed wykonaniem pierwszego zlecenia.

Nowoczesne systemy to przede wszystkim:

  • precyzyjna aplikacja – współczesne pistolety natryskowe pozwalają szybko i dokładnie ocieplać wybrane powierzchnie, a funkcja samoczynnego czyszczenia sprawia, że dysze są zawsze odpowiednio drożne;
  • idealne połączenie składników – znajdująca się w pistolecie komora mieszania to pewność, że składniki zostaną zmieszane w odpowiednich proporcjach; to warunek, aby warstwa ociepleniowa spełniała swoje zadanie;
  • optymalna temperatura mieszaniny – zależnie od urządzenia może to być regulator temperatury, czujnik temperatury albo oba; wartości te należy ustawić zgodnie z zaleceniami producenta PUR, którego mieszanki są używane w danej realizacji;
  • łatwość przenoszenia – agregaty są urządzeniami masywnymi, dlatego ich twórcy dbają o ergonomię, odpowiednie uchwyty, kształty bez znacznie odstających elementów;
  • szybki dostęp do podzespołów – wszelkie naprawy oraz prace konserwacyjne powinny być przeprowadzane na bieżąco, aby zapewnić pełną sprawność maszynie; również w dziedzinie projektów widać innowacyjność poszczególnych producentów.

Wybierać można spośród agregatów pneumatycznych i hydraulicznych. Zasada ich działania jest podobna do działania hamulców w aucie. Urządzenia pneumatyczne jako czynnik roboczy wykorzystują sprężone powietrze, natomiast hydrauliczne bazują na odpowiednim przepływie płynu.

Uzasadnione koszty profesjonalnej usługi nie tylko w Białymstoku

Cennik ocieplenia budynku pianką poliuretanową dotyczy rodzaju obiektu, powierzchni do nałożenia pianki PUR oraz kilku innych czynników, sam koszt usługi wiąże się również z kosztami zakupu agregatu. Tylko solidnym sprzętem, odpowiednio funkcjonalnym i udoskonalonym, można docieplać w sposób zgodny z prawidłami tej dziedziny.

Po pierwsze, warto wiedzieć, że urządzenia takie mogą mieć certyfikaty, świadczące o wysokiej klasie danego modelu – często nawet kilka certyfikatów uznawanych w kraju i na świecie. Po drugie, im lepszy agregat, tym większa jest jego wydajność, co pozwala skrócić czas prac w porównaniu z alternatywnymi metodami. Po trzecie, odpowiednio kosztowne są elementy dodatkowe oraz akcesoria niezbędne w poszczególnych ociepleniach albo gdy elementy takie trzeba wymienić ze względu na zużycie. Cena usługi powinna być jednak zawsze rozsądna, niezależnie od kosztu zakupu sprzętu przez firmę dociepleniową.

Czy warto izolować dom pianką poliuretanową

Ocieplenie budynku pianką poliuretanową jest zawsze propozycją godną rozpatrzenia. Pianka w wielu aspektach przewyższa inne materiały izolacyjne. Wątpliwości wzbudza czasami jej palność, o którą pytają Klienci z Białegostoku i innych miast, lecz zawsze wyjaśniamy, że to materiał niepalny i samogasnący, o ile zostanie prawidłowo zaaplikowany.