Izolacja termiczna jest jednym z kluczowych zadań w trakcie remontu budynku użytkowanego lub przygotowywania nowego obiektu do użytku nowego. Od jakości wykonania warstwy dociepleniowej często zależy to, czy w pomieszczeniach będzie przyjemnie ciepło, a także jak wyglądać będą w przyszłości rachunki za ogrzewanie. Dobrze wykonane ocieplenie pozwala zaoszczędzić już podczas pierwszego sezonu grzewczego. Uszczelnienie newralgicznych elementów konstrukcji jest zatem rozsądnym działaniem z punktu widzenia ekonomii. Dzięki dobrej izolacji termicznej nie będzie się również gromadziła w wielu miejscach wilgoć, co uchroni ściany przed grzybem i pleśnią, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Co można ocieplić pianką PUR?

Wiele lat temu popularna stała się pianka poliuretanowa (pianka PUR), a z czasem zyskuje kolejnych zwolenników. To preparat, który dotrze we wszelkie szczeliny w konstrukcji i dokładnie je wypełni. Jest ona natryskiwana ze specjalnego agregatu oraz przygotowywana zwykle na miejscu budowy. Wykorzystać można ją wszędzie tam, gdzie do tej pory używano wełny mineralnej lub styropianu. Można zatem użyć jej zarówno do ocieplenia dachu budynku, jak również jego ścian i innych powierzchni.

Zaletą izolacji termicznej pianką poliuretanową jest fakt, że prace przeprowadzone z jej użyciem są ekspresowe. Jeżeli poszczególne powierzchnie są odpowiednio przygotowane, w ciągu jednego lub maksymalnie kilku dni można wykonać ocieplenie całego budynku. To niekwestionowana przewaga metody natryskowej nad innymi metodami ocieplania. Dla porównania: konieczność docinania elementów styropianu znacznie wydłuża czas trwania danej realizacji.

Niedogodności ocieplenia pianką PUR

W przypadku każdej metody ocieplenia budynku wskazać można pewne wady. Tutaj również warto na nie zwrócić uwagę. Przede wszystkim izolacja budynku tym sposobem wymaga znacznie większej wiedzy i staranności. Z racji szczelnego pokrycia elementów natryskiwaną pianką należy szczególnie zadbać o osuszenie powierzchni, na których będzie się ona znajdowała. W przypadku, kiedy wilgotność ta jest zbyt wysoka, usługodawca musi poczekać do przeschnięcia zwłaszcza elementów drewnianych. To w niektórych przypadkach może przesunąć termin rozpoczęcia docieplania.

Solidne ocieplenie w Twoim domu zleć fachowcom

Ocieplanie pianką PUR wymaga nie tylko profesjonalnego sprzętu, ale również ekipy specjalistów z dużym doświadczeniem. Usługi izolacji termicznej budynków z użyciem nowoczesnych urządzeń obsługiwanych przez fachowców są inwestycją, którą warto rozważyć szukając optymalnego rozwiązania. Kompleksowe podejście usługodawcy do kwestii ocieplenia, rozpoczynając od pomiarów wilgotności i oceny stanu poszczególnych elementów danej konstrukcji, pozwoli osiągnąć zamierzone rezultaty.