Spis treści


Pianka PUR to doceniany w branży budowlanej materiał, który znajduje zastosowanie w ocieplaniu budynków firmowych i gospodarczych, a także domów jednorodzinnych. Służy między innymi do izolacji stropów na poddaszu oraz podłóg na gruncie – w tych przypadkach pojawia się jednak pytanie, czy można po niej chodzić. Rozważając tę kwestię, warto skorzystać z doświadczenia i wiedzy specjalistów z firmy SYMERIA.

Ocieplanie poddasza

Opisywany materiał doskonale sprawdza się w przypadku powierzchni z różnego rodzaju załamaniami lub skosami. Aplikacja odbywa się bowiem z zastosowaniem metody natryskowej, która umożliwia precyzyjne wypełnienie najmniejszych szczelin. To przekłada się zatem na skuteczne zapobieganie wytracaniu ciepła nawet w takich miejscach, jak strych lub poddasze. Podczas izolacji stropu, który oddziela poszczególne kondygnacje budynku, istotna staje się kwestia tego, czy można chodzić po piance PUR. Poszukując odpowiedzi na to pytanie, należy wziąć pod uwagę specyficzne cechy dwóch podstawowych rodzajów tego produktu – wyróżniamy odmianę:

  • zamkniętokomórkową – jest ona sztywna, wytrzymała i wodoszczelna, dlatego znajduje zastosowanie głównie w izolacji na zewnątrz budynku, na przykład w ocieplaniu elewacji;
  • otwartokomórkową – charakteryzuje się lekkością oraz elastycznością, a zarazem mniejszą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, więc sprawdza się przede wszystkim we wnętrzu domu.

W przypadku dachów odeskowanych często wykorzystuje się także metodę „sandwich”, która bazuje na połączeniu wymienionych powyżej materiałów. Wówczas pierwszą warstwę stanowi piana zamkniętokomórkowa, a drugą – otwartokomórkowa. Do izolacji stropów na poddaszu zazwyczaj używa się jednak odmiany otwartokomórkowej, na którą duże obciążenia mechaniczne mogłyby wpłynąć negatywnie. Warto mieć to na uwadze, zastanawiając się, czy można chodzić po piance PUR.

ocieplanie poddasza

Izolacja poliuretanowa podłogi na gruncie

Obecnie coraz częściej budowane są domy, które nie posiadają piwnicy. Posadzka powinna być jednak oddzielona od gruntu efektywnym materiałem termoizolacyjnym, który zapewni ochronę przed nadmiernym wychłodzeniem wnętrza oraz szkodliwym działaniem wilgoci. W tym celu dobrze sprawdza się pianka poliuretanowa – mimo że odpowiedź na pytanie, czy można chodzić po piance PUR, w większości przypadków jest negatywna. Zastosowanie metody natryskowej umożliwia szybką aplikację produktu, co z kolei pozwala w niedługim czasie rozpocząć kolejne prace wykończeniowe.

Szczelność i elastyczność izolacji poliuretanowej doceniają również właściciele domów z ogrzewaniem podłogowym. Stanowi ona wówczas dodatkowe zabezpieczenie ulokowanych w posadzce rur instalacji. Warstwa materiału jest cieńsza niż na przykład płyty styropianowe, co przekłada się na obniżenie wysokości podłogi oraz zyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej wewnątrz obiektu. Warto jednak wspomnieć o tym, że z opisywanej metody termoizolacji można również skorzystać w przypadku posiadania domu z piwnicą – za sprawą skutecznego ocieplenia fundamentów temperatura w tej części obiektu będzie optymalna. Biorąc pod uwagę cenne właściwości pianki PUR, kwestia tego, czy można po niej chodzić, staje się drugorzędna.

Planowanie termoizolacji z pomocą specjalistów

Ze względu na fakt, iż ocieplenie budynku odgrywa ważną rolę oraz wpływa zarówno na komfort użytkowania pomieszczeń, jak i na wysokość rachunków, warto konsultować decyzje o wyborze odpowiedniego materiału z wykwalifikowanymi osobami. Merytoryczną pomoc uzyskasz w firmie SYMERIA. Nasza doświadczona kadra pracownicza odpowie Ci na każde pytanie z zakresu izolacji poliuretanowej – na przykład dotyczące tego, czy można chodzić po piance PUR. Zapraszamy do zapoznania się z dotychczasowymi realizacjami.

Przeczytaj także: W jakiej temperaturze używać pianki PUR?


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Czym jest pianka PUR i gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Pianka PUR to materiał używany w branży budowlanej do ocieplania różnego rodzaju budynków, w tym firmowych, gospodarczych i domów jednorodzinnych. Stosuje się ją do izolacji stropów na poddaszu oraz podłóg na gruncie​​.

Jakie są rodzaje pianki PUR i ich zastosowanie?

Wyróżnia się dwie odmiany pianki PUR: zamkniętokomórkową, która jest sztywna, wytrzymała i wodoszczelna, używaną głównie na zewnątrz budynków, oraz otwartokomórkową, lżejszą i elastyczną, stosowaną we wnętrzach​.

Czy można chodzić po piance PUR stosowanej na poddaszach?

Pianka PUR otwartokomórkowa, używana na poddaszach, może negatywnie reagować na duże obciążenia mechaniczne, dlatego zaleca się ostrożność przy chodzeniu po niej​.

Jakie są ograniczenia stosowania pianki PUR w izolacji podłóg na gruncie?

W przypadku izolacji podłóg na gruncie pianką PUR, odpowiedź na pytanie o możliwość chodzenia po niej jest przeważnie negatywna. Jest to spowodowane charakterystyką pianki​.

Dlaczego warto skonsultować planowanie termoizolacji z ekspertami?

Planowanie termoizolacji z udziałem specjalistów jest ważne, ponieważ wpływa to na komfort użytkowania budynku oraz wysokość rachunków za ogrzewanie. Eksperci mogą również udzielić porad dotyczących specyficznych kwestii, takich jak chodzenie po piance PUR​.