Spis treści


Solidna termoizolacja to podstawa w każdym budynku – umożliwia zapobieganie stratom ciepła oraz zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Na jej efektywność wpływa jednak odpowiednia organizacja prac montażowych. Planując ich realizację, warto zastanowić się między innymi nad tym, w jakiej temperaturze używać pianki PUR.

Przygotowanie budynku do termoizolacji

Montaż pianki poliuretanowej wymaga zapewnienia określonych warunków w obiekcie. Mowa tu przede wszystkim o wilgotności, a na jej poziom wpływa zawartość wody w różnego rodzaju zaprawach i wylewkach. Opisywany materiał termoizolacyjny aplikuje się na powierzchnie:

  • suche, dlatego przed rozpoczęciem prac trzeba osuszyć konstrukcję z tak zwanej wilgoci technologicznej – można w tym celu zapewnić dużą ilość powietrza z zewnątrz lub zastosować specjalne osuszacze; proces schnięcia przebiega znacznie szybciej latem niż zimą, kiedy wilgotność powietrza utrzymuje się na znacznie wyższym poziomie;
  • oczyszczone z nadmiaru kurzu (nawet za pomocą domowych metod) oraz z wypełnionymi ewentualnymi ubytkami.

Kwestia tego, w jakiej temperaturze używać pianki PUR, nie jest zatem jedyną, którą trzeba mieć na uwadze podczas planowania izolacji natryskowej. Ponadto należy zabezpieczyć stolarkę drzwiową i okienną za pomocą specjalnej folii. W przypadku ocieplania poddasza pożądanym działaniem będzie również uporządkowanie wnętrza – usuwając zbędne sprzęty, zapewnimy pracownikom usługodawcy komfortowe warunki pracy. Każdorazowo wykonawcy robót muszą stosować się do zaleceń producenta preparatu, aby mieć pewność, że izolacja spełni swoją funkcję. Prawidłowy montaż przełoży się na wieloletnią trwałość oraz efektywność ocieplenia.

ocieplenie poddasza zimą

Czy można ocieplać poddasze zimą?

Odpowiadając na pytanie, w jakiej temperaturze używać pianki PUR, nie należy zapominać o tym, że na rynku dostępne są różne rodzaje tego materiału, zatem zakres zastosowań będzie inny w zależności od specyfikacji produktu. Większość preparatów najlepiej sprawdza się, gdy na zewnątrz jest ciepło i pogodnie – to warunki optymalne również do prowadzenia takich prac, jak izolacja fundamentów. Nie oznacza to jednak, że zimą nie można działać wewnątrz budynku. Niektóre produkty zachowują skuteczność w temperaturze nawet -7°C. Są one jednak znacznie droższe, dlatego nie cieszą się tak dużą popularnością.

Jeśli wybrana pianka PUR nie sprawdza się zimą, rozwiązaniem tego problemu może być wykorzystanie specjalnych nagrzewnic. Umożliwią one utrzymanie odpowiedniej temperatury do ocieplania poszczególnych części budynku, na przykład do termoizolacji stropów. W praktyce zatem można ocieplać poddasze o każdej porze roku, również zimą, choć wtedy jest to znacznie trudniejsze. Każdy przypadek warto jednak skonsultować z doświadczonym specjalistą. Merytoryczne wsparcie zapewniamy w firmie SYMERIA. Z pomocą badań termowizyjnych możemy ocenić warunki w danym obiekcie i na tej podstawie odpowiednio zaplanować pracę. Wiemy, w jakiej temperaturze używać pianki PUR, aby uzyskać pożądaną przyczepność materiału do podłoża.

Zleć izolację poliuretanową sprawdzonym wykonawcom

W firmie SYMERIA od lat zajmujemy się profesjonalnym docieplaniem budynków. Dysponujemy wysokiej klasy agregatami natryskowymi, a w pracy wykorzystujemy sprawdzone materiały izolacyjne. Nasi Klienci mogą liczyć na szybką realizację zlecenia oraz na merytoryczne doradztwo. Doradzimy, w jakiej temperaturze używać konkretnej pianki PUR i na co jeszcze warto zwrócić uwagę, planując jej montaż. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami w celu zapoznania się ze szczegółami oferty.

Sprawdź także: Na jakim etapie budowy ocieplać poddasze? 


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie są warunki potrzebne do montażu pianki PUR?

Montaż pianki poliuretanowej wymaga zapewnienia określonych warunków w obiekcie, przede wszystkim odpowiedniej wilgotności, co zależy od zawartości wody w różnego rodzaju zaprawach i wylewkach​.

Jakie są odpowiednie warunki do ocieplania poddasza?

Optymalne warunki do ocieplania poddasza, a także innych części budynku, to ciepła i pogodna pogoda. Jednak niektóre produkty PUR zachowują skuteczność nawet przy temperaturze -7°C, choć są droższe​.

Jakie produkty PUR są skuteczne w niskich temperaturach?

Produkty PUR skuteczne w niskich temperaturach są dostępne na rynku, ale z uwagi na wyższą cenę nie cieszą się dużą popularnością. Zachowują one skuteczność nawet przy -7°C.​

Dlaczego warto zlecić izolację profesjonalistom?

Profesjonalni wykonawcy, tacy jak firma SYMERIA, dysponują odpowiednim sprzętem i doświadczeniem w montażu pianki PUR. Doradzą w sprawie odpowiedniej temperatury i warunków do jej użycia.​

W jakiej temperaturze najlepiej stosować piankę PUR?

Najlepiej stosować piankę PUR w ciepłych i pogodnych warunkach. Istnieją jednak produkty dostosowane do pracy w niższych temperaturach, nawet do -7°C, choć są one droższe i mniej popularne.​