Spis treści


Pianka poliuretanowa to materiał służący do izolacji zarówno termicznej, jak i akustycznej. Charakteryzuje się wieloletnią trwałością, a jej montaż przebiega szybko i sprawnie, gdyż stosuje się w tym celu metodę natryskową. Pracę należy jednak odpowiednio zaplanować, aby uzyskać pożądaną skuteczność. Zastanówmy się zatem, na jakim etapie budowy ocieplać poddasze.

Izolacja poliuretanowa na poddaszu

Odpowiednia termoizolacja budynku przekłada się nie tylko na komfort cieplny w pomieszczeniach, lecz także na możliwość zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Na rynku dostępne są różne materiały termoizolacyjne, takie jak styropian lub wełna mineralna, jednak w przypadku poddasza doskonale sprawdza się pianka PUR. Jest ona lekka, zatem nie obciąża konstrukcji dachu. Nie ma też łączeń, co zapewnia szczelność warstwy, a metoda natryskowa umożliwia jej bezproblemowe aplikowanie nawet w takich miejscach, jak skosy czy wnęki. Warto jednak wspomnieć o tym, że znajduje ona zastosowanie również w ocieplaniu fundamentów oraz elewacji. Jej montaż wymaga natomiast właściwego przygotowania – trzeba między innymi osuszyć i oczyścić powierzchnię. Do zaplanowania tych działań konieczna jest wiedza odnośnie tego, na jakim etapie budowy ocieplać poddasze.

izolacja pianką na poddaszu

Odpowiednia kolejność prac

Niezależnie od tego, jakiego materiału termoizolacyjnego używamy, musimy zapewnić mu ochronę przed szkodliwym wpływem wilgoci. W przeciwnym wypadku nie będzie skutecznie spełniał swojej funkcji. W procesie budowy stosowane są natomiast różne zaprawy, wylewki oraz produkty o dużej zawartości wody. Montaż izolacji możemy zatem rozpocząć dopiero wtedy, gdy:

  • zostaną zrealizowane prace wykończeniowe, takie jak budowa więźby dachowej, układanie pokrycia dachowego oraz montaż stolarki okiennej;
  • dojrzeje beton i zniknie tak zwana wilgoć technologiczna – aby przyspieszyć proces schnięcia, należy zapewnić dużą ilość powietrza z zewnątrz lub użyć specjalnych osuszaczy.

W domach remontowanych trzeba też sprawdzić stan techniczny dachu oraz naprawić ewentualne usterki, które mogłyby doprowadzić do przecieku. Izolację natryskową w budynku wykonuje się, rozpoczynając od najniższych kondygnacji, a więc od piwnicy lub fundamentów. Zgodnie z tą zasadą, poddasze można ocieplać na końcowym etapie budowy.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

Termoizolacja odgrywa ważną rolę w każdym obiekcie, zatem trzeba zastanowić się nie tylko nad wyborem odpowiedniego materiału. Poza kwestią tego, na jakim etapie budowy ocieplać poddasze, istotne jest również ustalenie dogodnego terminu na realizację tych prac. Jeśli na zewnątrz panuje dodatnia temperatura, różnego rodzaju wylewki i zaprawy szybciej oddają wspomnianą wilgoć technologiczną, co pozwala na rozpoczęcie montażu izolacji. Wprawdzie piankę PUR można aplikować również zimą, gdyż profesjonaliści dysponują specjalnymi nagrzewnicami, optymalnym rozwiązaniem będzie jednak zaplanowanie tych działań na okres wiosenny.

Warto również zastanowić się nad wyborem specjalistów do współpracy. W firmie SYMERIA od lat zajmujemy się termoizolacją domów jednorodzinnych, a także docieplaniem budynków gospodarczych i hal magazynowych czy produkcyjnych. Wiemy, w jaki sposób i na jakim etapie budowy ocieplać poddasze, w pracy stosujemy wysokiej klasy agregaty natryskowe i sprawdzone preparaty. Nasi Klienci mogą liczyć na merytoryczne doradztwo oraz na szybką realizację zlecenia. Zapraszamy do kontaktu z naszą wykwalifikowaną kadrą pracowniczą w celu omówienia szczegółów.

Warto przeczytać także: Na co zwrócić uwagę ocieplając pianką PUR? 


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jaki jest najlepszy materiał do izolacji poddasza?

Pianka poliuretanowa jest rekomendowana jako materiał do izolacji poddasza ze względu na jej trwałość, szybki montaż metodą natryskową oraz właściwości termiczne i akustyczne.

Na jakim etapie budowy należy ocieplać poddasze?

Ocieplenie poddasza powinno być wykonane na końcowym etapie budowy, po zrealizowaniu prac wykończeniowych, układaniu pokrycia dachowego oraz montażu stolarki okiennej.

Jak chronić materiał termoizolacyjny przed wilgocią?

Materiał termoizolacyjny należy chronić przed wilgocią, zapewniając ochronę przed szkodliwym wpływem wilgoci oraz osuszając i oczyszczając powierzchnię przed aplikacją izolacji.

Jakie są korzyści z zastosowania pianki PUR na poddaszu?

Korzyściami z zastosowania pianki PUR na poddaszu są lekkość, brak łączeń dla szczelności, łatwość aplikacji w trudno dostępnych miejscach oraz ochrona termiczna i akustyczna budynku.

Czy istnieje optymalny czas na wykonanie izolacji poddasza?

Optymalny czas na wykonanie izolacji poddasza to okres wiosenny, kiedy temperatura na zewnątrz jest dodatnia, co przyspiesza schnięcie zapraw i wylewek.