4 metody docieplania budynków od wewnątrz
Z kilku powodów docieplanie budynków od zewnątrz nie zawsze jest możliwe, między innymi, gdy stanowią zabytkową architekturę, zbudowane są z określonych materiałów, a czasami przez brak zgody sąsiadów lub współlokatorów. Ze względu na powyższe, część mieszkańców niektórych domów wielorodzinnych decyduje się na ocieplenie mieszkania od wewnątrz. Warto wskazać odpowiednie do tego materiały, a także zasady ocieplania ścian.


Które ściany ocieplać w mieszkaniach
Docieplanie budynków przez termoizolację ścian wewnętrznych powinno uwzględniać następujące fakty:
- rezygnację z ocieplania ścian południowych – szczególnie gdy posiadają drzwi balkonowe lub duże okna (są to ściany najdłużej ogrzewane przez słońce w ciągu dnia),
- warto izolować ściany zachodnie i południowo-zachodnie – są to kierunki, z których najczęściej wieje w Polsce wiatr,
- zawsze należy ocieplać ścianę północną – najkrócej w czasie roku nasłonecznioną, najsłabiej nagrzewaną każdego dnia.
Przy powyższym generalną zasadą jest ocieplanie ścian pełnych, bez okien.
Docieplanie budynków od wewnątrz – 4 podstawowe materiały
Materiały stosowane w docieplaniu budynków od wewnątrz zostały opracowane dla osiągnięcia najlepszych możliwych rezultatów, wyróżniają się się więc wskazanymi w takim wypadku parametrami. Wchłaniają część wilgoci, lecz potrafią ją również oddać do pomieszczenia, co zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów. Niejako współpracują z temperaturą pomieszczeń i oddają wilgoć, gdy jest w nich za sucho oraz podczas wietrzenia.
Do materiałów dedykowanych ocieplaniu wewnętrznemu należą:
- płyty z betonu komórkowego – odporne, lekkie i posiadające dobre właściwości termoizolacyjne, paroprzepuszczalność oraz niepalne. Warto wspomnieć, iż można je stosować bez folii paroprzepuszczalnej. Zapewniają też względnie dobrą izolację akustyczną. W standardzie mają 5 cm grubości, choć istnieją również wersje grubsze, aż do 20 cm;
- płyty silikatowo-wapienne – przeznaczone są zarówno do ścian, jak i sufitów. Materiał z którego je wykonano jest odporny na ogień, dobrze przepuszcza wilgoć, uznawany jest za ekologiczny. Wyróżnia go tzw. szybkie podciąganie kapilarne. Oznacza to wchłanianie pary ze ściany zimą i samoczynne oddawanie jej do powietrza. Płyty te są również wygodne w montażu, nie wymagają żadnej konstrukcji podtrzymującej, są przyklejane bezpośrednio na ścianę. Występują w grubości od 5 do 20 cm;
- wełna mineralna warstwowa („sprasowana”) – również płyty z doskonale znanego materiału termoizolacyjnego. Płyty te montuje się w ścianach mechanicznie za pomocą kołków. Ich wygląd sprawia, że można je pozostawić bez wykończenia i uznać za ozdobę. Pasują na przykład do loftowej aranżacji wnętrz. Zapewniają wysokie walory termoizolacyjne, a występują w grubościach od 4 do 10 cm;
- pianka poliuretanowa – również dobrze znana i ceniona przez użytkowników ocieplonych nią domów i mieszkań. Grubość warstwy zależy rodzaju budynku oraz miejsca aplikacji.
Rozprowadzana jest natryskiem i można uzyskiwać warstwy bardzo cienkie (od 3 cm), jak i znacznie grubsze. Z tego względu najbardziej nadaje się ona do ocieplania małych pomieszczeń, w których nie zajmuje wiele przestrzeni.
Ma właściwości termoizolacyjne, hydroizolacyjne i dźwiękoszczelne.
Wśród wymienionych materiałów nie ma lepszych lub gorszych. Każdy można wykorzystać w inny sposób, należy więc zawsze dobrać je optymalnie do celu, warunków i potrzeb mieszkania lub określonych pomieszczeń.
Docieplanie budynków w Białymstoku i ich wykończenie
Docieplanie budynków od wewnątrz wymaga również odpowiedniego wykończenia ścian i/lub sufitów. Jak już wiadomo, nie potrzebują tego jedynie płyty z wełny mineralnej. Z kolei pofałdowana powierzchnia pianki poliuretanowej wymaga wyrównania i zazwyczaj czyni się to z pomocą płyt kartonowo-gipsowych. Przykładem jest wiele naszych realizacji dotychczasowych oraz bieżących na terenie Białegostoku i innych miast. Podobnie postępuje się z pozostałymi izolacjami, aczkolwiek płyty komórkowe i silikatowo-wapienne można wykończyć również cienkowarstwowym tynkiem.