Ocieplanie poddasza ma duże znaczenie dla utrzymywania ciepła w domu i dla zapewnienia wysokiego komfortu użytkowania pomieszczeń. Tytułowe pytanie: ocieplanie poddasza pianką czy wełną?, jest o tyle na czasie, iż są to najczęściej wybierane materiały, przy czym jeden – wełna, to już produkt klasyczny, wielokrotnie sprawdzony, a drugi – pianka, to nowoczesna forma termoizolacji. Ściera się tu więc tradycjonalizm z użytkową nowoczesnością. Wiele osób woli postawić na sprawdzone rozwiązania, inne przeciwnie – wybierają rozwiązania z dziedziny nauki i rozwoju technologii. Warto więc spojrzeć, czym różni się stare od nowego.

Ocieplenie poddasza pianką czy wełną

Podstawowe różnice między wełną a pianką

Należy zaznaczyć, że oba materiały bardzo dobrze spełniają swoją rolę, nie będziemy tu więc rozpatrywać wyższości jednego nad drugim. W większym stopniu chodzi o ukazanie różnic, które z pewnych względów mogą mieć znaczenie dla wyboru materiału w zależności od warunków budowlanych, specyficznej architektury obiektu, czy czasu wykonania (i wielu innych czynników).

  • W przeciwieństwie do np. styropianu, zarówno wełna jak i pianka nie są materiałami, które powinno się nakładać bez doświadczenia (ponadto pianka wymaga użycia specjalistycznego sprzętu).
  • W przypadku wełny cały proces jest czasochłonny i wymaga specjalnego przygotowania, między innymi użycia rusztowań.
  • Pianka poliuretanowa jest rozprowadzana z dużą szybkością i podobnie szybko stygnie, więc błędy wynikające z braku doświadczenia w jej nakładaniu mogą się zakończyć koniecznością usuwania materiału i zaczynania pracy od nowa.

Przechodząc do meritum, wełna i pianka różnią się od siebie po kilkoma istotnymi względami. Prezentuje je poniższa tabela.

Tabela 1. Różnice między wełną a pianką izolacyjną

MateriałWełna mineralnaPianka poliuretanowa
ObjętośćZależnie od producenta:65-120 kg/m3Otwartokomórkowa: 8-12 kg/m3Zamkniętokomórkowa: 30-46 kg/m3
Jakość termoizolacjiWspółczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,031-0,042 W/(m.K).W przypadku pianki jest toλ = 0,035-0,038 W/(m.K).
SzczelnośćTworzą się mostki termiczne.Doskonała, nie tworzą się mostki.
Zajęcie powierzchni użytkowejŚrednie (zależy od grubości wełny).Średnie (zależy od ilości nałożonych warstw).
Właściwości antypleśniowe i antygrzybicznePleśń i grzyb mogą się pojawić.Pleśń i grzyby rzadko się ujawniają (pianka dobrze „oddycha”).
Łatwość układaniaTrudna – wymaga dokładnych przygotowań.Trudna – wymaga wprawy, doświadczenia i sprzętu.
Folia paroizolacyjna (dodatkowy koszt i praca)Wymagana.Niepotrzebna.
Układanie na skomplikowanych poddaszachUtrudnione, niezalecane.Łatwe i doskonale się sprawdza.
OgniotrwałośćNiepalna.Palna, lecz szybko samoczynnie gaśnie. Nie skrapla się i nie topi.
Toksyczność pracyWysoka (pyli rakotwórcze substancje).Szkodliwy wpływ tylko w czasie układania.Wysoka (uwalnia trujące opary).Szkodliwy wpływ utrzymuje się do 48 godzin po pracy.
Wpływ na zdrowieNietoksycznaNietoksyczna i antyalergiczna
TrwałośćZ czasem może się obsuwać i tworzyć nieszczelności.Nie zmienia położenia i właściwości przez długie lata.
CenaCeny niskie (od 10 do 30 zł za m2, w zależności od grubości).Stosunkowo droga (od 50 do 150 zł za m2; najdroższa jest tzw. zamknięto-komórkowa).

Wyjaśnienia w powyższej tabeli ukazują, że oba materiały mają stosunkowo podobne właściwości, lecz ostateczna decyzja co do wyboru powinna zależeć od indywidualnych potrzeb.

Ocieplanie poddasza pianką czy wełną

Podsumowując informacje zawarte w tabeli, oba materiały różnią się od siebie w kilku istotnych punktach. Znacząco z pewnością w zakresie ceny, co może wpływać na utrzymującą się popularność wełny mineralnej. Pozostałe różnice są w praktyce mniej znaczące.

Ocieplenie poddasza pianką czy wełną to kwestie, w których nie sposób wyłonić jedynego lidera, decydujące znaczenia ma tu bowiem jakość termoizolacji, która niewiele się od siebie różni. Zwraca uwagę szczelność, która w przypadku wełny może być z czasem naruszona, podczas gdy pianka zachowuje przez długi czas te same właściwości. Dodatkową zaletą pianki jest również możliwość jej nakładania na skomplikowane konstrukcje poddaszy, co w przypadku wełny znacznie utrudniłoby lub uniemożliwiło pracę. Zależnie od tego, czy priorytetem jest dla Ciebie wartość inwestycji, czas jej wykonania, czy inne kwestie, współczesne rozwiązania to szereg gotowych odpowiedzi.