Nowe budownictwo nie zakłada już budowy strychów jak dawniej, choć w niektórych budynkach się je zachowuje. Domy jednorodzinne ze spadzistym dachem budowane są zwykle z zamysłem zamieszkania również na poddaszu. Przeprowadzane jest wówczas ocieplenie stropu poddasza użytkowego i należy wiedzieć, że różni się nieznaczenie od ocieplania nieużytku. Nie zmienia to faktu, że przez dach ucieka z domu ciepło, więc zawsze powinien być on zabezpieczony dobrą warstwą termoizolacji.

O ociepleniu stropu poddasza użytkowego na przykładzie Białegostoku

Ocieplenie stropu poddasza użytkowego, jak i nieużytkowego, następuje po ukończeniu prac dekarskich. W pierwszym wypadku ma ono następujący przebieg:

  • do pracy przystępuje się, gdy poszycie dachu jest wykończone – zamontowane są okna i gotowe jest jego pokrycie,
  • przystępuje się wówczas do ocieplania połaci – najczęściej za pomocą wełny mineralnej styropianu lub pianki poliuretanowej (a zależnie od zastosowanego materiału montuje się również folię paroprzepuszczalną),
  • materiał termoizolacyjny układa się w połaci dachowej, między krokwiami, a także pod nimi oraz pod pokryciem – wszystko zależy od konstrukcji,
  • następnie materiał termoizolacyjny najczęściej pokrywany jest płytami g-k.

Różnica między ociepleniem stropu poddasza użytkowego a nieużytkowego polega właściwie na obszarze zastosowanej izolacji.
Kiedy poddasze ma być zamieszkane, jest ono zabezpieczanie termoizolacją w całości.
Jeśli ma pozostać nieużytkowane, materiał izolacyjny stosuje się zwykle jedynie u szczytu dachu. Ocieplana jest wtedy ostatnia kondygnacja przy stropie.
Skośne połacie dachowe można pozostawić bez zabezpieczenia, jednak każdą realizację warto rozpatrywać indywidualnie, nie na zasadzie schematów.
O przebiegu prac podczas realizacji w Białymstoku i każdym innym mieście usługodawca powinien więc decydować po dokładnym zapoznaniu się ze specyfiką danego budynku.

Ocieplenie stropu poddasza użytkowego i nieużytkowego

Dlaczego lepiej zastosować piankę niż wełnę

Warto też poruszyć temat wartości cieplnej stosowanych materiałów, a jako że najczęściej stosuje się wełnę i piankę, wskażemy, skąd przewaga pianki poliuretanowej.

Wełna mineralna ustępuje piance z powodu następujących cech:

  • z biegiem czasu, pod wpływem ciężaru, zaczyna obwisać (częściej jednak na ścianach niż stropach); sytuacje takie zupełnie nie dotyczą pianki i zachowuje ona na przestrzeni lat swoją pierwotną strukturę;
  • montaż i jej ułożenie nie gwarantują pełnej szczelności – powstają mostki termiczne; pianki to zupełnie nie dotyczy z uwagi na jej bezspoinowy charakter (nie ma żadnych szczelin i przerw);
  • przez zawilgocenie traci właściwości i przestaje utrzymywać ciepło, a dodatkowo może to prowadzić do zawilgoceń i powstawania pleśni;
  • ceny – należy zwrócić uwagę na fakt, że rozmieszczenie wełny na poddaszu wymaga specjalnych przygotowań (stelaży, konstrukcji wspornej), co wiąże się z dodatkowymi kosztami i pracą, które zupełnie nie dotyczą metod z zastosowaniem poliuretanu; choć pianka do niedawna była najdroższym materiałem termoizolacyjnym, obecnie cena jej jest bardziej przystępna.

Przy powyższym wełna pozostaje bardzo dobrym izolatorem, wymienione cechy każą się jednak zastanowić czy jest wyborem optymalnym dla budowanego domu.

Jaka powinna być grubość izolacji dachowej

Ocieplenie stropu poddasza użytkowego i nieużytkowego wymaga takiej samej grubości termoizolacji. Jedyna różnica to wspomniane już jej rozmieszczenie. Natomiast grubość powłoki izolacyjnej zdecydowanie powinna być obliczana przez doświadczonego specjalistę. Bierze się pod uwagę trzy czynniki: właściwości izolacyjne wybranego materiału, grubość dachu oraz pożądany współczynnik przenikalności ciepła.