Spis treści


Trwałość budynków z dawnych lat sprawia, że wymagają one często jedynie termomodernizacji, aby spełniać normy użytkowe. Odpowiednio docieplone, z odnowioną elewacją, będą służyć przez kolejne dekady dotychczasowym lub nowym mieszkańcom. Ocieplenie pianką poliuretanową to metoda niezawodna, chętnie wybierana przez właścicieli oraz inwestorów.

Co jest ważne w ocieplaniu budynku wieloletniego

Piankę poliuretanową można stosować wewnątrz i na zewnątrz budynków, przy czym budynki, które zostały stworzone w ubiegłych dekadach, czy nawet w ubiegłym stuleciu, najlepiej ocieplać od zewnątrz. Dlaczego? Oto główne powody.

  1. Większość takich obiektów nie była nigdy wcześniej ocieplana, zatem ich ściany od wielu lat ulegały częstemu namarzaniu i rozmarzaniu, a także zawilgoceniu i wysychaniu. Osłabiona w ten sposób konstrukcja budynku powinna zostać odpowiednio zaizolowana.
  2. Dawne materiały budowlane miały wyższy współczynnik przenikalności ciepła i nie spełniają obecnych norm (U≤0,3 W/m2K), dlatego ocieplenie budynku od zewnątrz poprawi te parametry znacznie skuteczniej niż ocieplenie ścian od wewnątrz.
  3. Ocieplenie budynku od zewnątrz to jednocześnie sposób na zmianę jego stylistyki. Dawne budownictwo może nie być zgodne z Twoimi upodobaniami, dlatego warstwa termoizolacji przy okazji zakryje dawne bielone mury lub drewniany szalunek, a Ty zdecydujesz, co ma stanowić warstwę wierzchnią i zlecisz dalsze prace fachowcom od wykończenia elewacji.

Od tradycyjnych chałup po budynki wielopiętrowe

Przyszłość budownictwa to domy inteligentne, budowane w technologii energooszczędności, natomiast obiekty z dawnych czasów można również udoskonalić tak, aby pozwalały zmniejszyć rachunki za ogrzewanie lub zużycie opału w sezonie grzewczym. Z ociepleniem budynku wiążą się wymierne korzyści, a metoda bazująca na piance poliuretanowej sprawdza się w przypadku domów:

  • drewnianych – pianka wypełnia dokładnie wszelkie nieszczelności, luki,
  • z cegły – idealnie przylega do samych cegieł, ale też do spoin poziomych i pionowych,
  • z pustaków – doskonale wyrównuje porowatą powierzchnię tego budulca.

Dawne budynki szkieletowe miały konstrukcję drewnianą, lecz przestrzenie wypełniane były albo samym drewnem, albo innym materiałem, na przykład wspomnianymi wyżej cegłami.

Już w średniowieczu powstawały kilkupiętrowe budynki szkieletowe i służyły jako obiekty handlowe, ratusze, a docelowo mogły stać się budynkami mieszkalnymi. Na drewnianych podwalinach tworzono konstrukcje, które chociaż kiedyś wystarczająco dobrze izolowały od chłodu i wilgoci, obecnie wymagają dodatkowego wzmocnienia.

Ocieplenie budynku pianką zamknięto- i otwartokomórkową

Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa to około 90% komórek zamkniętych, czyli niemal całkowita wodoszczelność oraz wodoodporność. Pianką taką należy pokrywać ściany, fundamenty lub dachy budynków podczas prac związanych z ociepleniem budynku od zewnątrz, ponieważ:

  • zawiera ona specjalny środek spieniający, odporny na działanie czynników atmosferycznych (inaczej niż pianka otwartokomórkowa, w której rolę tę pełnią dwutlenek węgla i woda),
  • absorbuje wodę w mniej niż 20% swojej objętości, a w praktyce jest to nie więcej niż kilka procent (przy strukturze otwartokomórkowej zalecany jest brak kontaktu z wodą),
  • poprawia ona stabilność konstrukcji, po osiągnięciu ostatecznej formy jest wytrzymała i sztywna, może być używana przy licznych pracach renowacyjnych.

Pianka otwartokomórkowa jest z kolei mniej odporna na działanie wilgoci i czynników atmosferycznych, ociepla się nią więc zazwyczaj wnętrza budynków. Atut w postaci lekkości takiej struktury to rozwiązanie w sytuacji, gdy konstrukcje nie powinny być nadmiernie obciążane. Przykład: ocieplenie poddasza użytkowego od wewnątrz.

Stare obiekty i ich nowe życie – ocieplenie budynku, poziom zaawansowany

Realizując zlecenia na terenie Białegostoku i okolic podejmujemy się również zadań, w których tradycyjne metody należy zastąpić innymi ze względu na wiek budynku. W tym kontekście o ociepleniu budynku pianką PUR możemy mówić wyłącznie w superlatywach.

Zobacz także: Ocieplenie poddasza, część 2: Natrysk na membranę dachową 


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie są zalety ocieplenia budynku pianką PUR?

Pianka PUR oferuje wysoką efektywność termoizolacyjną, jest wodoodporna i idealnie przylega do różnych materiałów budowlanych, takich jak drewno, cegła czy pustaki. Zapewnia również dodatkowe wzmocnienie konstrukcji.

Czy pianka PUR jest odpowiednia do ocieplenia starszych budynków?

Tak, pianka PUR jest szczególnie polecana do ocieplenia starszych budynków, które nie były wcześniej izolowane, ponieważ skutecznie poprawia ich termoizolacyjność i chroni przed wilgocią.

Jakie są różnice między pianką zamknięto- i otwartokomórkową?

Pianka zamkniętokomórkowa jest niemal całkowicie wodoszczelna i idealna do zastosowania na zewnątrz, podczas gdy pianka otwartokomórkowa jest lżejsza i lepiej nadaje się do izolacji wewnętrznej.

Czy ocieplenie pianką PUR wpływa na wygląd budynku?

Tak, ocieplenie pianką PUR od zewnątrz pozwala na zmianę stylistyki elewacji, co jest szczególnie korzystne w przypadku starszych budynków.

Jakie są korzyści z ocieplenia budynku pianką PUR?

Ocieplenie budynku pianką PUR prowadzi do znacznych oszczędności energetycznych, poprawy komfortu cieplnego, ochrony przed wilgocią i przedłużenia żywotności budynku.