Inaczej niż w przypadku poddaszy nieużytkowych, ocieplenie poddasza użytkowego wymaga zastosowania takiej warstwy izolacji, aby jej paroprzepuszczalność zapobiegała nadmiernemu zawilgoceniu dachu. Zastosowanie specjalnej membrany dachowej to rozwiązanie skuteczne i ponadczasowe.

Natrysk na membranę dachową

Rola membrany dachowej w ociepleniu poddasza

Tak jak folia paroprzepuszczalna charakteryzuje się współczynnikiem przenikalności na poziomie 30-40 g pary wodnej/m3, tak w przypadku membrany jest to 1300-4000 g/m3. Gdy poddasze pełni jedynie rolę strychu wystarczy zastosować folię, natomiast pomieszczenia użytkowe to znacznie większa ilość wilgoci, wytwarzanej podczas:

  • gotowania,
  • kąpieli,
  • stosowania nawilżaczy powietrza,
  • przebywania w nich domowników (wilgoć jako produkt metabolizmu).

Dopóki jest to tylko para wodna, przy odpowiedniej wentylacji pomieszczeń nie potrzeba dodatkowych środków, natomiast gdy dochodzi do skraplania pary wodnej, odpowiednia izolacja poddasza pozwala zapobiegać zawilgoceniu powierzchni zamieszkiwanych pomieszczeń.

Wysoka paroprzepuszczalność membran sprawia, że:

  1. można je układać bezpośrednio na warstwie ocieplenia z pianki PUR,
  2. stanowią odpowiednie dopełnienie metody natryskowej, chroniąc poddasze przed wychłodzeniem,
  3. pianka nie ulega zawilgoceniu i przez wiele lat zachowuje swoje właściwości (testy w komorze przyspieszonego starzenia).

Ocieplenie poddasza użytkowego warto zatem zaplanować pod kątem doboru materiałów dociepleniowych tak, aby faktycznie stało się ono miejscem przyjaznym do życia.

Parametry solidnej membrany do ocieplenia poddasza

Adhezyjność pianki poliuretanowej, czyli jej przyczepność do innych materiałów sprawia, że również w przypadku powierzchni membran to przyleganie jest optymalne.

Wysokiej jakości pianka PUR spełni swoje zadanie, dlatego należy się skupić na doborze odpowiednich membran paroprzepuszczalnych. Główne wytyczne to:

  1. LICZBA WARSTW – warto zainwestować w membrany trójwarstwowe (włóknina – film funkcyjny – włóknina), w których dodatek filmu funkcyjnego zwiększa wodoszczelność i paroprzepuszczalność; dostępne są również dwuwarstwowe (zbudowane z jednej warstwy włóknina i jednej filmu) oraz jednowarstwowe (sama włóknina),
  2. SPOSÓB ŁĄCZENIA WARSTW – najlepszą metodą jest termobonding, czyli rozwiązanie zaawansowane technologicznie, za sprawą którego połączone pod wpływem ciepła warstwy są znacznie odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne; zachowana zostaje jednocześnie elastyczność warstwy izolacyjnej,
  3. UNIWERSALNOŚĆ – w przypadku nowych pokryć i poszyć dachowych można dobrać jednocześnie membranę i rodzaj pokrycia, natomiast w dachach już istniejących ważne jest, aby warstwa membrany spełniała swoje zadanie przy pełnym lub niepełnym deskowaniu, na dachach ocieplonych lub wentylowanych, pod dachówkami albo pod blachodachówką.

W przypadku ocieplenia poddasza istotna jest wszechstronność materiałów dociepleniowych oraz izolacyjnych, aby móc w ten sam sposób ocieplić pokój dziecięcy i na przykład kuchnię, w której ilość pary jest znacznie większa podczas przygotowywania potraw. Wysokiej klasy membrana i profesjonalna pianka PUR to rozwiązania do wszystkich pomieszczeń poddasza użytkowego.

Izolacja stropu w parze z ociepleniem poddasza

Zależnie od konstrukcji dachu, dolna część połaci dachowych często styka się ze stropem, dlatego izolując dodatkowo strop, zapobiegniesz skuteczniej nadmiernemu wychładzaniu pomieszczeń. Pianka poliuretanowa w dociepleniu poddasza może być zastosowana także na ścianach i na powierzchni stropu, na przykład pomiędzy legarami podłogowymi lub nad/pod inną dowolną konstrukcją.

Tak przygotowane pomieszczenia zostaną odpowiednio zabezpieczone przed wychłodzeniem, zawilgoceniem, a w upalne dni również przed przegrzaniem.