Kwestię ocieplenia poddasza można rozważać zarówno pod kątem konstrukcji danego dachu, jak również korzystania z poszczególnych pomieszczeń, a także z uwzględnieniem, czy jest to poddasze użytkowe, czy nieużytkowe. Do poddaszy nieużytkowych stosowane są zazwyczaj folie paroprzepuszczalne, natomiast poddasza użytkowe izolowane są standardowo specjalną membraną dachową. W tym artykule przedstawimy cechy pierwszej opcji – folii paroprzepuszczalnej.

 Natrysk na folię paroprzepuszczalną

Folia paroprzepuszczalna w ociepleniu poddasza

Tak membrany dachowe, jak i folie paroprzepuszczalne układa się od strony pokrycia dachowego. To rozwiązanie alternatywne dla stosowanej dawniej papy, lecz:

  1. znacznie bardziej ekologiczne oraz
  2. nowoczesne.

Zadaniem takiej warstwy izolacyjnej jest odprowadzenie nadmiaru wilgoci z wnętrz poddasza, również w przypadku poddaszy ocieplonych pianką PUR.

Na poddaszach stosowana jest pianka otwartokomórkowa, dlatego kwestia optymalnej wilgotności powietrza w pomieszczeniach, jak też poziomu wilgotności samej konstrukcji dachu, ma istotne znaczenie. Nadmierne zawilgocenie pianki poliuretanowej mogłoby bowiem sprawić, że będzie ona tracić swoje unikalne właściwości. Natrysk pianki PUR otwartokomórkowej w takim zestawieniu:

  • pozwala zachować odpowiednią szczelinę pomiędzy samą warstwą pianki a folią paroprzepuszczalną, co jest niezbędne dla odpowiedniej wentylacji połaci dachowych,
  • nie obciąża konstrukcji dachu, ponieważ ta odmiana pianki jest lżejsza niż jej wersja zamkniętokomówrkowa (dla porównania: 8-15 kg/m3 vs 35-60 kg/m3),
  • nie wypycha folii w kierunku poszycia dachowego na żadnym etapie aplikacji i po zastygnięciu w ostatecznej, utwardzonej formie,
  • stanowi doskonały wiatroizlator, chroniąc poddasze nieużytkowe przed nadmiernym wychłodzeniem (ważne, gdy przechowujesz tam ubrania, sprzęt lub inne przedmioty).

Połączenie folii paroprzepuszczalnej i pianki PUR to rozwiązanie idealne również w niespodziewanych okolicznościach, na przykład w sytuacji nagłych uszkodzeń pokrycia dachowego, chociażby podczas intensywnych opadów gradu. Dach pod pękniętymi dachówkami będzie nadal odpowiednio chroniony do czasu jego naprawy.

Szybkie ocieplenie poddasza pianką poliuretanową

W przypadku wszelkich prac wykończeniowych czas ma istotne znaczenie, ponieważ od zakończenia danego etapu zależeć może kontynuowanie danej realizacji. Również z ociepleniem poddasza wiąże się szereg działań:

  • warstwa docieplenia natryskiwania jest po wewnętrznej stronie dachu i zastyga w kilkanaście sekund,
  • po upływie doby wietrzeją wszelkie związki lotne poliuretanu, więc rozpocząć można prace wykończeniowe,
  • w przypadku poddasza na warstwę termoizolacyjną układane są na przykład płyty gipsowo-kartonowe.

Poddasze takie jest z założenia nieogrzewane, dlatego tym bardziej termoizolacja powinna być wykonana starannie, aby pośrednio zabezpieczyć całą więźbę dachową i poszycie na okoliczność opadów atmosferycznych, silnych mrozów oraz upałów.

Antidotum na mostki termiczne

Wszelkie nieszczelności konstrukcji dachu, a także prawidłowe elementy konstrukcji o mniejszej izolacyjności, na przykład miejsca przy kominie, niosą ze sobą ryzyko powstawania mostków termicznych, czyli miejsc o zmniejszonej szczelności. Z ociepleniem poddasza pianką PUR masz pewność, że wszystkie powierzchnie zostaną pokryte równomiernie, ale także szczelnie, co stanowi tutaj kluczową kwestię.Taka forma docieplenia nie wymaga częstych kontroli, a w przypadku niepokojących sygnałów (nadmierne zawilgocenie dachu od wewnątrz, a także ścian i podłóg, oszronienie) wystarczy użycie kamery termowizyjnej. Pozwala ona sprawdzić, czy warstwa izolacyjna, jaką stanowić będzie połączenie folii paroprzepuszczalnej oraz pianki, jest nadal odpowiednio szczelna na całej powierzchni połaci dachowych.

Ocieplenie poddasza folią paroprzepuszczalną a poroizalacyjną

Ocieplenie poddasza wykonać można poprzez natrysk pianki PUR również na folię paroizolacyjną. Od folii paroprzepuszczalnej różni się ona tym, że stosuje się ją pod krokwiami, aby zapobiec niekontrolowanemu przenikaniu wilgoci do głębszych warstw połaci dachowych. To także dobre rozwiązanie dla poddaszy wyłączonych z tradycyjnego użytkowania i pełniących rolę strychu.

Zapraszamy na kolejny wpis już wkrótce. Poznasz właściwości membran dachowych w kontekście ocieplenia poddasza pianką PUR.