Spis treści


Temat ocieplania poddasza pojawiał się już wcześniej na naszym blogu, natomiast warto go rozwinąć ze względu na uniwersalność natrysku pianki PUR w takich realizacjach. Nie znając jeszcze zakresu danej realizacji na poddaszach naszych Klientów wiemy, że izolacja natryskowa będzie odpowiednią metodą, ponieważ jej wszechstronny wymiar zawiera się w podstawowych cechach systemu, o których można mówić również w kontekście konkretnych dachów. Więcej o izolacjach natryskowych na stronie https://ocieplanie-pianka.eu/docieplanie-budynkow/

Ocieplanie poddasza z dowolnym rodzajem dachu

 

Gdy w ocieplaniu poddasza pomagają zawodowcy

Adaptacja poddaszy na pomieszczenia użytkowe lub tworzenie takich przestrzeni już na etapie budowy domu, jest od lat powszechną tendencją. Solidnie ocieplony dach to również standard, gdy poddasze ma być użytkowane.

1. Dach można ocieplać tuż po jego stworzeniu

Ułożenie więźby, połaci dachowych oraz pokrycia kończy zazwyczaj prace związane z tą częścią konstrukcji budynku. Pianka PUR jest odpowiednia do ocieplania nowych dachów, ponieważ jako preparat bezpieczny dla drewna, metalu oraz poszczególnych tworzyw, nie wejdzie w reakcję z elementami konstrukcji.

2 Ocieplanie poddasza w budynkach kilkuletnich i starszych

Czas użytkowania obiektu lub samego poddasza ma tutaj marginalne znaczenie, ponieważ przy odpowiednim stanie warstw dachu, gdy konstrukcja nie jest naruszona, pianka PUR z powodzeniem spełni swoje zadanie. Dodatkowo metoda natryskowa pozwoli wypełnić drobne nieszczelności oraz ubytki, wzmacniając sztywne poszycie dachu.

3. Architektura ma znaczenie drugorzędne

Tak kształt dachu, jak i wielkość całego poddasza, mogą być dowolne, jeżeli metodą ocieplania będzie natrysk pianki poliuretanowej. Przy alternatywnych metodach problemem mogą być konstrukcje wielospadowe lub okapy na różnej wysokości, natomiast z użyciem agregatu i metody natryskowej skutecznie aplikujemy preparat na dowolnych powierzchniach.

4. Ocieplenie poddasza z ogniwami fotowoltaicznymi

Również na dachach, gdzie zamontowano ogniwa fotowoltaiczne lub panele słoneczne, natrysk pianki PUR spełni swoje zadanie. Gdy preparat zastosowany został po stronie zewnętrznej, wystarczy zabezpieczyć warstwy ocieplenia specjalistyczną farbą lub dowolnym rodzajem pokrycia (dachówki, gont i inne), po stronie wewnętrznej również można zastosować wybrane wykończenie.

5. Przy dowolnej liczbie okien dachowych

Przeszklenia są niezbędne, aby poddasze stało się jasne i przyjazne domownikom. W przypadku okien dachowych, ale też drzwi balkonowych, czy tzw. balkonów francuskich (ograniczonych do specjalnego dużego okna i balustrady, bez charakterystycznej poziomej płyty poza bryłą budynku), ocieplanie pianką wybija się na tle konkurencji brakiem wymierzania, docinania, łączenia warstw.

Specyfika dachów na poddaszu to ciekawe wyzwanie

Obecne technologie stanowią nieodłączną część wielu budynków i sprawiają, że również w kwestii ocieplania poddasza zmieniają się zasady stosowania pianki PUR. Także elementy montowane na dachu, znane od dekad sprawiają, że ocieplanie poddasza, którego częścią może być również ocieplanie dachu po stronie zewnętrznej. Przeszkody nie stanowią zatem:

  • wspomniane wyżej panele słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne,
  • ruszty pod poszczególne urządzenia klimatyzacyjne,
  • bariery przeciwśnieżne, na przykład popularne metalowe płotki,
  • świetliki dachowe tunelowe oraz inne konstrukcje doprowadzające światło dzienne na poddasze lub przez poddasze na niższe kondygnacje budynku.

Działania takie mogą być prowadzone wraz z innymi pracami, na przykład ocieplaniem elewacji, czy stropów, ale również jako jednoetapowe zlecenia.

Ocieplenie poddaszy sposobem na ich bezpieczeństwo

Dachy płaskie są znacznie bardziej narażone na obciążenie topniejącym śniegiem, natomiast w przypadku dachów spadowych większym zagrożeniem mogą być między innymi silne podmuchy wiatru. Stabilna konstrukcja, dodatkowo zabezpieczona warstwą pianki PUR sprawia, że zarówno w kwestiach technicznych, jak i energetycznych ocieplenie poddaszy jest rozwiązaniem na miarę potrzeb. Kontaktując się z nami możesz zamówić wizytę specjalisty, który przygotuje rzetelną wycenę.

Zobacz także: Izolacje natryskowe – natrysk piany jako optymalny sposób aplikacji


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Czy pianka PUR jest odpowiednia do ocieplania nowych dachów?

Tak, pianka PUR jest odpowiednia do ocieplania nowych dachów, ponieważ jest bezpieczna dla drewna, metalu oraz innych materiałów i nie wchodzi z nimi w reakcję.

Jak ocieplać poddasza w starszych budynkach?

Pianka PUR może być stosowana niezależnie od wieku budynku. Przy odpowiednim stanie warstw dachu i nienaruszonej konstrukcji, metoda natryskowa pozwoli wypełnić drobne nieszczelności i wzmocnić dach.

Czy architektura budynku wpływa na możliwość zastosowania pianki PUR?

Nie, kształt dachu czy wielkość poddasza nie mają znaczenia przy zastosowaniu pianki PUR, która może być aplikowana na dowolnych powierzchniach.

Czy można zastosować piankę PUR na dachu z ogniwami fotowoltaicznymi?

Tak, pianka PUR może być stosowana również na dachach z ogniwami fotowoltaicznymi lub panelami słonecznymi. Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie warstw ocieplenia.

Jak ocieplać poddasza z oknami dachowymi?

Ocieplanie pianką PUR jest efektywne także przy poddaszach z oknami dachowymi. Metoda ta eliminuje potrzebę wymierzania, docinania, i łączenia warstw.