Spis treści


We wcześniejszych wpisach skupialiśmy się głównie na kwestiach technicznych, związanych z ocieplaniem pianką określonych budynków, natomiast warto zwrócić uwagę na piankę PUR również pod innym kątem. Gdy dom zostanie już docieplony z zewnątrz, przychodzi czas na wykonanie elewacji. Masz wtedy szeroką gamę rozwiązań do wyboru.

Z ocieplaniem pianką prace przebiegną sprawniej

Ze względu na falowaną strukturę zastygniętej pianki PUR, niekorzystnie będzie wyglądać jedynie elewacja z tynku natryskowego, natomiast wszystkie pozostałe opcje podniosą estetykę Twojego domu.

  • Elewacja drewniana – deski elewacyjne z wysokiej jakości drewna sprawiają, że całość wygląda niezwykle spójnie. Dom taki przywodzi na myśl spokój i poczucie bezpieczeństwa, wygląda na oazę spokoju.
  • Siding – w innowacyjnym wydaniu jest to rozwiązanie modne, estetyczne i trwałe. Taki rodzaj wykończenia elewacji wygląda najlepiej na budynkach niskich, o szerokiej bryle, parterowych lub z użytkowym poddaszem.
  • Cegła klinkierowa – ten rodzaj okładziny dobrze komponuje się z innymi materiałami wykończeniowymi, a gładka lub lekko porowata powierzchnia sprawia, że pasuje do budynków eleganckich, ponadczasowych.
  • Płytki ceramiczne – kojarzone głównie z wykończeniem kuchni i łazienek, w wersji elewacyjnej mają swój nowy styl i charakter. Bogata gama kolorystyczna oraz różna wielkość płytek to nieograniczone możliwości aranżacyjne.
  • Płyty cementowe – ciekawa alternatywa dla zwolenników elewacji tynkowanych. Jeżeli chcesz, aby na Twoim domu położyć tynk, baza w postaci płyt cementowych sprawi, że mimo ocieplania pianką uzyskasz idealnie gładką, tynkową powierzchnię.

W zasadzie każdy znany Ci rodzaj mniej lub bardziej tradycyjnych elewacji można zastosować na budynku po ocieplaniu pianką.

Stylowe nowości elewacyjne również warto poznać

Podejmując się realizacji docieplania pianką u naszych Klientów, doradzamy im również pod kątem możliwości wykończenia danej elewacji. Współpraca z innymi fachowcami sprawia, że sami również interesujemy się tym, co oferuje rynek w kwestii innowacji.

PŁYTA HPL – nowość na rynku, która przebojem wchodzi do kanonu wykończeń elewacji. Włókna drewna łączone za pomocą żywicy i odpowiednio sprasowane, montowane są w postaci paneli fasadowych różnej wielkości.

KASETONY STALOWE I ALUMINIOWE – jeżeli dotąd elewacje aluminiowe kojarzyły Ci się głównie z dużymi halami, warto poznać nowoczesną odmianę tego materiału. Sprawdza się on doskonale zwłaszcza na fasadach domów jednobryłowych, w stylu industrialnym.

Na ostateczny wygląd domu, biurowca, obiektów handlowych i przemysłowych można wpływać tak, jak dawniej, lecz obecnie rozwinięta jest znacznie bardziej faza wstępna, czyli ocieplanie pianką. Tak przygotowane budynki mogą nie tylko przyciągać wzrok za sprawą elewacji, lecz również zapewnią komfort przebywania w nich niezależnie od pogody i pory roku.

Ocieplanie pianką – kwestie elewacji wymagają odpowiedniej oprawy

Samo ocieplenie elewacji budynku to dzięki piance PUR proces szybki, skuteczny i trwały. Dobra przyczepność aplikowanego preparatu sprawia, że:

  • warstwa izolacji tworzy spójną całość z fundamentami i ścianami budynku,
  • nie powstają żadne odspojenia,
  • następuje także całkowite wyeliminowanie mostków termicznych.

Gdy pianka dojrzeje, czyli po upływie doby, można przejść do dalszych działań.

Poszczególne rodzaje płyt lub paneli mogą być montowane bezpośrednio do elewacji za pomocą kotwienia, przykręcania lub przyklejania do przygotowanych wcześniej drewnianych lub aluminiowych konstrukcji, mogą również stanowić konstrukcję samonośną, z zachowaniem tzw. pustki powietrznej wokół budynku (na przykład elewacja z cegły). Zależy to również od sposobu ocieplenia fundamentów nad ziemią i ich okładziny zewnętrznej.

Piękne elewacje wspomagają ocieplanie pianką PUR

Właściwości termoizolacyjne posiada nie tylko pianka poliuretanowa, lecz również poszczególne materiały, stosowane do wykończenia elewacji. Najkorzystniejszym zestawieniem jest trio: solidne wykonanie wszystkich prac budowlanych, profesjonalne ocieplanie pianką i fachowe ułożenie elewacji. Warto o to zadbać już na etapie projektowania wymarzonego domu.

Przeczytaj także: Ocieplenie dachu od zewnątrz – inaczej niż poddasze


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie są zalety ocieplania pianką?

Ocieplanie pianką oferuje szybką, skuteczną i trwałą izolację, eliminując mostki termiczne i zapewniając dobrą przyczepność do różnych powierzchni.

Jakie materiały można użyć na elewację po ociepleniu pianką?

Można stosować różnorodne materiały, takie jak elewacja drewniana, siding, cegła klinkierowa, płytki ceramiczne, czy płyty cementowe.

Czy istnieją nowości w stylach elewacji?

Tak, na rynku dostępne są nowości jak płyta HPL czy kasetony stalowe i aluminiowe, które wprowadzają innowacyjne rozwiązania w wykończeniu elewacji.

Jakie są korzyści estetyczne i funkcjonalne różnych rodzajów elewacji?

Różne rodzaje elewacji, jak drewno, cegła, czy siding, nie tylko poprawiają estetykę budynku, ale także mogą wspierać jego izolację termiczną.

Jakie są kluczowe aspekty wyboru elewacji przy ocieplaniu pianką?

Ważne jest, aby wybrać materiały, które będą kompatybilne z ocieplaniem pianką, jednocześnie spełniając wymogi estetyczne i funkcjonalne.