Spis treści


Z oczywistych względów, szczególnie starsze domy i kamienice narażone są na dużą utratę ciepła. Inwestycja w ocieplanie ich elewacji powinna stanowić jeden z priorytetów przy odnawianiu i doprowadzaniu ich do użytecznego stanu. Jako że materiały termoizolacyjne są ogólnodostępne, prace tego typu są często wykonywane samodzielnie, bez zamawiania ekipy fachowców (gdy dotyczą starych domów jednorodzinnych). Na etapie przygotowań pewna trudność występuje zawsze względem doboru odpowiedniej grubości izolacji. Poniżej doradzamy, jak dobrać grubość izolatora i od czego zależy ta decyzja.

Ocieplenie elewacji – jaką dobrać grubość izolacji

 

Ocieplenie elewacji – 3 rodzaje ścian

Aktualnie izolację zewnętrzną budynków przeprowadza się głównie z pomocą trzech materiałów: wełny mineralnej, płyt styropianowych i pianki poliuretanowej. Materiały te mają podobne właściwości, choć pianka wyprzedza pozostałe pod względem precyzji w uszczelnianiu określonych powierzchni. Ocieplenie elewacji zewnętrznej pianką w niewielkim stopniu wpływa na zmianę objętości budynku i jest to kolejny atut. Wymienione materiały można jednak stosować zamiennie – wszystkie dobrze spełniają swoją rolę.

Mają one jednak różną paroprzepuszczalność, elastyczność, ognioodporność, reaktywność na substancje chemiczne oraz zdolność krycia powierzchni elewacji. Zależnie od tych czynników dobiera się grubość warstw, jednak to nie wszystko. Istotny jest także charakter remontowanego domu, jego otoczenia, klimatu. Te i inne wytyczne przyczyniają się do niełatwego zadania doboru optymalnej grubości izolacji. Istnieją jednak pewne prawidłowości, z których należy skorzystać, a dotyczą one samego domu.

Wśród domów jednorodzinnych można wyróżnić trzy typy, które wymagają innego podejścia. Posiadają one ściany, które należy potraktować indywidualnie. Należą do nich:

  • domy budowane z cegieł (powstałe 60 lat i więcej wstecz) – mury w tych domach zazwyczaj mają grubość 38 cm (1,5 cegły) lub 51 cm (2 cegły); w młodszych budynkach stosowano też często cegły silikatowe, bloczki leszczowe, pustaki ceramiczne, a czasami beton komórkowy; w wypadku wszystkich tych materiałów ich ciepłochronność wynosi zwykle 1 W/ m²K, co oznacza znacznie niższą wartość od akceptowanej obecnie (0,23 W/ ²K);
  • domy nieco młodsze, już ocieplane – jednakże dawnymi materiałami, które dalece ustępowały współczesnym; ocieplenia stosowane kilkadziesiąt lat temu zazwyczaj nie przekraczały 5 cm grubości i pozwalały na uzyskanie współczynnika od 0,5 do 07 W/ m²K;
  • drewniane przegrody o szkieletowej konstrukcji (w tym z bali) – zwykle umiejscowione na terenach górskich; w wypadku domów z drewna tylko budynki typu kanadyjskiego wykazują dobre wartości grzewcze (posiadają zwykle 14-centymetrową warstwę izolacji wewnętrznej w szkielecie); problemy z utrzymywaniem ciepła wynikają tu jednak z niedoskonałości samego szkieletu.

W każdym z wymienionych przypadków przyjmuje się, iż bazowa grubość izolacji powinna wynosić 15 cm w przypadku wełny i styropianu oraz 10 cm w przypadku pianki. Dotyczy to najstarszych i najzimniejszych domów. Te młodsze, o współczynniku 0,5 W/m² K bez izolacji, można potraktować cieńszą o 1/3 warstwą izolacji, co zwykle prowadzi do uzyskania dobrej wartości 0,2 W/m²K.

Od czego uzależnić dobór termoizolacji? Przykłady z Białegostoku

Wśród trzech wymienionych wcześniej materiałów najwięcej zalet ma pianka poliuretanowa, zazwyczaj jednak należy wziąć pod uwagę także inne czynniki niż tylko grubość izolacji. Ocieplenie elewacji wymaga zastanowienia się nad możliwością kondensacji pary wodnej, stopniem wilgotności powietrza w miejscu zamieszkania, a nawet zagrożenia zniszczenia ze strony zwierząt i owadów. Informujemy o tym zawsze Klientów przed rozpoczęciem prac w Białymstoku lub innym dowolnym mieście. Zazwyczaj jednak nie ma przeciwwskazań do zastosowania pianki PUR.

Wybór tynku a termoizolacja

Warstwa izolacyjna musi być również odpowiednio dobrana do elewacji. Ocieplenie elewacji wełną powinno zapewnić tynkowi wysoką paroprzepuszczalność, w przeciwnym razie nie będzie wysychał. Elewacje wentylowane wymagają zastosowania materiału, który uniemożliwi zagnieżdżanie się owadów czy gryzoni – z tego względu styropian jest nieodpowiedni. Każdy materiał ma swoje specyficzne właściwości. Wzięcie wszystkich czynników pod uwagę podczas doboru ocieplenia i tynku wymaga zaawansowanej wiedzy fachowej, ponieważ obie te struktury będą stale na siebie wpływać. Dlatego więc nawet planując pracę samodzielną, warto zapoznać się z opinią doświadczonego specjalisty.

Zobacz także: Ocieplanie fundamentów – metody i materiały


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jak dobrać grubość izolacji elewacji?

Grubość izolacji elewacji powinna być dostosowana do specyfiki budynku, zwłaszcza w starszych domach i kamienicach. Kluczowe jest zrozumienie, że odpowiednia grubość izolacji zależy od materiału konstrukcyjnego budynku oraz od celów energetycznych, które chcemy osiągnąć​​.

Jakie materiały zastosować do ocieplenia elewacji?

Do ocieplenia elewacji zazwyczaj używa się wełny mineralnej, płyt styropianowych lub pianki poliuretanowej. Każdy z tych materiałów ma swoje specyficzne właściwości, ale wszystkie są skuteczne w termoizolacji. Pianka poliuretanowa wyróżnia się precyzją w uszczelnianiu określonych powierzchni​.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze izolacji termicznej?

Przy wyborze izolacji termicznej ważne jest zwrócenie uwagi na kilka czynników, takich jak możliwość kondensacji pary wodnej, stopień wilgotności powietrza, a także potencjalne zagrożenie ze strony zwierząt i owadów​.

Jak wpływa ocieplenie elewacji na kondensację pary wodnej?

Ocieplenie elewacji może wpływać na kondensację pary wodnej wewnątrz budynku. Ważne jest, aby dobrać materiał izolacyjny, który będzie odpowiednio reagował na wilgotność powietrza i zapobiegał kondensacji​.

Jakie są specyficzne wymagania dla materiałów izolacyjnych?

Materiały izolacyjne powinny być dobrze dopasowane do elewacji. Na przykład, ocieplenie elewacji wełną mineralną wymaga zastosowania tynku o wysokiej paroprzepuszczalności. Również elewacje wentylowane mają specyficzne wymagania co do materiałów izolacyjnych, aby zapobiegać zagnieżdżaniu się owadów czy gryzoni​.