Izolacja termiczna jest niezwykle ważna w naszym klimacie. Każdego roku budynki narażone są na szereg czynników, przed którymi należy je chronić – nie tylko przed deszczem, śniegiem, mrozem, ale także przed upałem. Ochronie tej dobrze służy izolacja pianką PUR. Jest ona stosowana głównie w celach termoizolacyjnych, to jej główne zadanie, w którym doskonale się sprawdza. Poniżej przedstawimy inne okoliczności, w których pianka jest także z powodzeniem stosowana.

zastosowania izolacji pianką PUR

Zalety izolacji pianką PUR

Zwracając się jednak najpierw ku izolacji pianką PUR, jej popularność stale wzrasta dzięki poszczególnym cechom. Należą do nich:

  • bardzo dobra izolacja termiczna, ale też utrzymywanie temperatury wewnętrznej w domu – kiedy wnętrza zostaną schłodzone przez klimatyzację latem, chłód również będzie się dłużej utrzymywał,
  • najlepsze ocieplanie względem grubości w porównaniu z innymi materiałami – już cienka warstwa pianki dobrze izoluje, dlatego jest ona często stosowana do ocieplania od wewnątrz, nie zajmuje bowiem wiele przestrzeni,
  • odporność na wilgoć – odporna jest dzięki temu na grzyby i pleśnie,
  • bariera dla szkodników – nie zagnieżdżają się w niej owady, unikają jej gryzonie,
  • trwałość – na przestrzeni upływających lat nie traci swoich właściwości,
  • plastyczność – można nią izolować nietypowe kształty np. stropów,
  • dobra izolacja dźwiękowa – poza izolacyjnością termiczną i przeciwwilgociową, cechuje ją również dźwiękoszczelność.

Zalety dotyczą także pracy z pianką PUR. Do najważniejszych należy szybkie schnięcie, co z jednej strony nie opóźnia prac budowlanych, a z drugiej, na przykład podczas wewnętrznego ocieplania pomieszczeń, nie wymusza wyprowadzki lokatorów na dłuższy czas. Ponadto, dzięki specjalnemu osprzętowi może być ona rozprowadzana na bardzo dużych wysokościach, w tym kilkudziesięciometrowych sufitach.

Nie tylko izolacja pianką PUR – inne zastosowania

Odmienne wykorzystanie pianki PUR niż w ocieplaniu, w pewnym stopniu zawsze się z nim wiążę – pianka jest traktowana jako uszczelniacz i nawet jeśli nie jest rozprowadzana na stropie, elewacji czy ścianach, zawsze ma izolować. Wypełnia się nią więc różne szczeliny, czasami łata ubytki. Generalnie pianka ma następujące zastosowania, które odbiegają od głównego. Służy jako:

  • spoiwo, klej – nie tylko w charakterze zastępczym, produkuje się bowiem różnego typu pianki i niektóre z nich dedykowane są np. mocowaniu rur, paneli, płyt metalowych, a nawet dachówek,
  • uszczelniacz – do czego również produkowane są specjalne preparaty, a zazwyczaj wykorzystuje się je do uszczelniania okien i drzwi, ale również m.in. do uszczelniania fundamentów budowanych domów,
  • uszczelniacz i ocieplacz wanien akrylowych – w takiej wannie woda nie wytraca zbyt szybko wysokiej temperatury,
  • wygłuszacz – szczególnie w izolowaniu akustycznym ścian działowych.

Istnieją przy tym dwa rodzaje pianki – zwartokomórkowy i otwartokomórkowy. Różnią się one głownie paroprzepuszczalnością oraz twardością, stąd zazwyczaj odmienne zastosowanie – na zewnątrz i do wnętrz.

Czy pianka ma przyszłość w budownictwie w Białymstoku

Pianka do niedawna była droższa, obecnie ceny są nieco niższe, więc bardziej przystępne również przy ograniczonym budżecie na ocieplanie obiektów. Jest to pierwszy krok ku jej częstszemu stosowaniu. Na przestrzeni wielu ostatnich lat dała się sprawdzić jako materiał dobrze izolujący i niezawodny, o czym przekonało się wielu naszych Klientów z Białegostoku. Stworzono przy tym piankę samogasnącą, eliminując w ten sposób jej pierwotną i największą wadę w postaci łatwopalności. Izolacja pianką PUR z pewnością ma przyszłość. Wpływać na to będą wszystkie wyróżniające ją atuty, od właściwości izolacyjnych po nową, stale potwierdzaną użyteczność, aż po łatwość i szybkość pracy z jej użyciem.