Spis treści


W ocieplaniu poddasza stosuje się trzy materiały: styropian, watę oraz piankę poliuretanową (PUR). Spośród wymienionych materiałów, które posiadają swoje wady i zalety, pianka jest w największym stopniu wszechstronna – można z jej pomocą dotrzeć do każdego miejsca i zabezpieczyć najmniejsze szczeliny. Ponadto praca z jej zastosowaniem jest najszybsza, na izolację kilkudziesięciu metrów kwadratowych doświadczonej ekipie wystarczy kilka godzin pracy. Pianka jest przy tym materiałem, który wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń. Zatem pytanie: jak ocieplić poddasze pianką?, ma w dużej mierze charakter retoryczny.

Jak ocieplić poddasze pianką

 

Pianka poliuretanowa – jak się ją rozprowadza

Ocieplanie pianką odbywa się metodą natryskową. Pianka poliuretanowa ma szerokie zastosowanie i bardzo dobre właściwości izolacyjne. Służy m.in. nie tylko do izolacji poddasza czy ścian, ale też stropów oraz fundamentów. Powinna więc znaleźć się wśród innych materiałów podczas budowy każdego domu.

W przypadku izolacji jej rozprowadzanie jest niezwykle szybkie w porównaniu do innych metod – pełne zabezpieczenie dachu może zająć zaledwie jeden dzień. Nakładanie pianki wymaga jednak fachowej wiedzy i powinni zajmować się tym specjaliści. Nie tylko dlatego, iż pracę tę należy wykonać dokładnie wspierając się wiedzą z zakresu termoizolacji, stosować przy tym specjalny sprzęt do nakładania, ale również dlatego, iż pianka w ilościach stosowanych do ocieplenia poddasza nie jest sprzedawana w formie gotowej do użytku. W każdym wypadku większych prac, jest ona wytwarzana na miejscu za pomocą specjalnego agregatu, którego zakup w przypadku chęci samodzielnego i jednorazowego wykonania izolacji byłby po prostu nieopłacalny.

Doświadczenie w izolowaniu pianką jest też wymagane wobec faktu, iż bardzo szybko stygnie, a ponadto wielokrotnie się rozszerza po rozpyleniu, zwiększając znacznie swoją objętość. Niemal niemożliwe jest więc właściwe izolowanie poddasza bez wcześniejszych prób. Wyklucza to prawidłowe wykonanie izolacji w wersji amatorskiej.

Jak ocieplić poddasze pianką – kolejność czynności

Położenie pianki poprzedzone jest wieloma czynnościami, natomiast jej aplikacja również przebiega zgodnie z pewnym kanonem wiedzy. Ocieplanie poddasza pianką przebiega zazwyczaj w następującej kolejności:

  • oczyszczanie poddasza – przede wszystkim sprowadzające się do sprawdzania obecności pleśni, grzybów lub uszkodzeń, jeśli ocieplanie dotyczy starego domu; sprawdza się również konstrukcję dachu i generalnie prowadzone są oględziny wszystkich istotnych elementów w poszukiwaniu uszkodzeń;
  • instalacja kotw – kotwy, które będą utrzymywały płyty nałożone na piankę (zwykle gipsowo-kartonowe);
  • położenie folii ochronnej na okiennice – co ma chronić otwory okienne przed pianką;
  • sprawdzenie wilgotności podłoża – jeśli np. wilgotność drewna przekracza 60%, natrysk trzeba odłożyć do czasu jego wysuszenia;
  • właściwe piankowanie – piankę można nakładać na membranę lub bezpośrednio na deski; pracę zaczyna się od krokwi prowadząc natrysk z dołu do góry;
  • uszczelnianie – dodatkowa czynność po wystygnięciu pianki, obejmująca okolice okien i kanałów wentylacyjnych.

I to właściwie wszystko, zatem ocieplanie poddasza pianką nie zabiera wiele czasu. Należy jednak dodać, że aplikację pianki przeprowadza się trzykrotnie, co daje najlepszą gwarancję izolacji termicznej.

Zalety pianki poliuretanowej

Oczywiście nie bez powodu prezentujemy tutaj piankę PUR w ocieplaniu poddasza. Ma ona bowiem wiele zalet, które należy podsumować, a cechuje ją:

  • bardzo dokładne uszczelnienie pokrywające każdą nierówność;
  • brak występowania tzw. mostków termicznych (nierównomierne przenikanie ciepła);
  • możliwość ocieplania skomplikowanych, rozbudowanych poddaszy wraz z trudnodostępnymi miejscami;
  • wysokie właściwości chroniące przed pleśnią i grzybami;
  • antyalergiczność; nie emituje żadnych niezdrowych substancji i nieprzyjemnych zapachów;
  • lekkość, w związku z czym nie obciąża konstrukcji dachów;
  • stabilność, co oznacza, że nie przemieszcza się, zapewnia trwałość izolacji na przestrzeni lat;
  • zapobieganie kondensacji pary wodnej (nie kumuluje wilgoci).

Zastanawiając się jak ocieplić poddasze pianą w kontekście tego, jaką firmę wybrać do wykonania zlecenia, należy sprawdzić jej doświadczenie, obecność na rynku, rodzaj sprzętu, jakim dysponuje, stosowane materiały, oraz zorientować się w długości oferowanej gwarancji. Dobre rozeznanie w tym zakresie i podjęcie właściwej decyzji powinno przełożyć się na wieloletnie zadowolenie z wyboru piany do izolacji termicznej poddasza, ale też innych części domu.

Przeczytaj także: Czym ocieplić poddasze


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie są główne materiały używane do ocieplenia poddasza?

W procesie ocieplania poddasza wykorzystuje się trzy główne materiały: styropian, watę oraz piankę poliuretanową. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety, jednak pianka poliuretanowa jest uznawana za najbardziej wszechstronną opcję.

Dlaczego pianka poliuretanowa jest preferowana do ocieplania poddasza?

Pianka poliuretanowa oferuje szybką i efektywną metodę ocieplania, pozwalając na dotarcie do najmniejszych szczelin. Jest to materiał wymagający zastosowania specjalistycznych urządzeń, a jego aplikacja jest zazwyczaj szybsza niż innych materiałów izolacyjnych.

Jak przebiega proces aplikacji pianki poliuretanowej?

Aplikacja pianki poliuretanowej odbywa się metodą natryskową i wymaga specjalistycznej wiedzy oraz sprzętu. Proces ten obejmuje m.in. oczyszczanie poddasza, instalację kotw, położenie folii ochronnej, sprawdzenie wilgotności podłoża i właściwe piankowanie.

Jakie są zalety zastosowania pianki poliuretanowej?

Pianka poliuretanowa charakteryzuje się bardzo dokładnym uszczelnieniem, brakiem mostków termicznych, możliwością ocieplania skomplikowanych poddaszy, wysokimi właściwościami ochronnymi przed pleśnią i grzybami, antyalergicznością, lekkością, stabilnością oraz zapobieganiem kondensacji pary wodnej.

Jak wybrać firmę do wykonania ocieplenia pianką?

Przy wyborze firmy do ocieplenia poddasza pianką, należy wziąć pod uwagę jej doświadczenie, obecność na rynku, rodzaj używanego sprzętu, stosowane materiały oraz oferowaną gwarancję​​.