

Pianka poliuretanowa ma szerokie zastosowanie w budownictwie. Dała się już poznać jako metoda skutecznie izolująca. Właściwie w ostatnich latach tylko z jednego powodu wybiera się inne materiały – przez wzgląd na cenę pianki, która wcześniej była stosunkowo wysoka. Warto więc wspomnieć, że z czasem nieco staniała i przez wzgląd na to jest częściej stosowana jako ocieplenie sufitu oraz wielu innych powierzchni.
Dlaczego ocieplenie sufitu i ścian ma miejsce w mieszkaniach
Proces ocieplania nie dotyczy tylko domów. Można przeprowadzać je również w mieszkaniach znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Nieraz wynika to z konieczności, a szczególnie dotyczy starych kamienic. Jest tak, gdy zarządca zaniedbuje ocieplenie budynku od zewnątrz, wynikać może również ze specyficznej konstrukcji danego obiektu. Mieszkańcy są wtedy zmuszeni do ocieplania mieszkań na własną rękę, lecz nie wszyscy lokatorzy decydują się na tak radykalne zmiany. Jednorazowe ocieplenie będzie jednak w wielu wypadkach rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym.
Niekorzystny efekt takiego rozwiązania można wskazać tylko jeden, a dotyczy on zmniejszenia powierzchni użytkowej wnętrz. Rozwiązanie to jest więc zależne od metrażu. Zazwyczaj ocieplenie samego sufitu rozpatrywać można nieco inaczej, zwłaszcza w starym budownictwie, gdzie sufity są na tyle wysokie, że niemal nie odczuwa się zmian. Tę formę można potraktować jak często stosowany podwieszany sufit, który zabiera tyle samo przestrzeni i nie powoduje uczucia przytłoczenia.
Ze ścianami jest nieco inaczej. Ważne, by ocieplenie było jak najcieńsze, a przy tym cechowało się dobrą izolacyjnością. Dlatego też uznajemy, że nie wszystkie materiały są odpowiednie do ścian w niewielkich mieszkaniach.
Ocieplanie sufitów i ścian – polecamy piankę nie tylko w Białymstoku
Kiedy więc już zapada decyzja o ociepleniu pomieszczeń w mieszkaniu, istotny staje się wybór materiału. Jest ich kilka: wełna mineralna, styropian i inne, tutaj nie będziemy się jednak nimi wszystkimi zajmować. Wskażemy zalety pianki poliuretanowej, ponieważ naszym zdaniem posiada tych zalet najwięcej.
Ocieplenie sufitu i ścian pianką jest zalecane, gdyż:
- doskonale izoluje ona w trzech wymiarach – akustycznym, termicznym i hydrotermalnym,
- bardzo szybko się nakłada i schnie – lokatorzy nie będą musieli opuszczać mieszkania na dłużej,
- nie wchłania wody – dzięki czemu minimalizuje ryzyko powstania pleśni i grzybów, stąd izolację tę zaleca się szczególnie do miejsc ulegającym zawilgoceniu,
- a przede wszystkim – względem swojej grubości posiada spośród wielu materiałów najlepsze parametry.
Ostatni punkt jest szczególnie ważny i wart jest oddzielnego omówienia. Oznacza on, iż pianka zabierze najmniej przestrzeni mieszkania spośród wszystkich dostępnych materiałów, zapewniając równorzędną izolację.
Grubość pianki a efekty przy porównaniu różnych materiałów
Obliczono, że 10 cm pianki PUR odpowiada 17 cm wełny. Co więcej, takie same efekty izolacyjne zyskuje się kładąc 30-37 cm pianki i 54-67 wełny. Jest to więc niemal relacja 50/50. Istnieją przy tym dane dotyczące innych materiałów izolacyjnych. Jeden centymetr pianki odpowiada następującym grubościom innych materiałów:
- 1,6 cm styropianu,
- 2 cm korka,
- 6 cm drewna (płyty),
- 15 cm betonu komórkowego,
- 17 cm porothermu, czyli nowoczesnych pustaków,
- 34 cm cegły.
Wartość izolacyjna pianki poliuretanowej jest więc niezwykle wysoka. Wystarczy zaledwie kilka centymetrów grubości, by odczuć różnicę w mieszkaniu, które dotąd było niewłaściwie zabezpieczone. Ocieplenie sufitu i ścian nie powinno przy tym zabrać wiele przestrzeni użytkowej i to należy zaznaczyć – pianka nie ma w tym względzie konkurencji, o czym przekonało się już wielu Klientów z Białegostoku i innych miast. Niesłabnąca popularność metody jest najlepszym potwierdzeniem opinii użytkowników.