Spis treści


Podwójna funkcjonalność stropów polega na tym, że są one jednocześnie sufitem dla danego pomieszczenia i podłogą kondygnacji znajdującej się nad tym pomieszczeniem. Wraz z ociepleniem stropu pianką PUR wzrastają jego właściwości izolacyjne również pod kątem tłumienia dźwięków oraz zabezpieczenia na okoliczność pożaru. Taki rodzaj termoizolacji przynosi zatem wiele korzyści.

O skutecznym ociepleniu stropu bez względu na rodzaj kondygnacji

Pianka poliuretanowa jest tak funkcjonalna, że nie wymaga stosowania dodatkowych izolacji w przypadku stropów. Jest zatem odpowiednia do stropów, będących strefą pomiędzy:

  1. strychem i kondygnacją mieszkalną,
  2. poddaszem użytkowym i kondygnacją mieszkalną poniżej,
  3. dwiema standardowymi kondygnacjami mieszkalnymi,
  4. kondygnacją mieszkalną i piwnicą,
  5. kondygnacją mieszkalną i garażem.

Różnica może polegać natomiast na doborze pianki ze względów praktycznych. Znacznie większej wytrzymałości oczekuje się od podłóg, zwłaszcza, że często wylewane są na nich betonowe posadzki, których masa całkowita jest istotnym obciążeniem, natomiast piankę o mniejszej gęstości można stosować na sufitach, ponieważ tam montowane są lżejsze konstrukcje, na przykład kasetony. Zatem:

  • PIANKA ZAMKNIĘTOKOMÓRKOWA będzie odpowiednia do ocieplenia stropu od strony podłogi, tworząc warstwę pod wylewanie lub układanie kolejnych powłok,
  • PIANKA OTWARTOKOMÓRKOWA jest optymalna do ocieplenia stropu od strony sufitu; nie obciąży nadmiernie konstrukcji, z powodzeniem zastąpi inne formy termoizolacji.

Natrysk pianki poliuretanowej odbywa się z użyciem specjalnych agregatów, precyzyjnie na ocieplane powierzchnie, co daje gwarancję szczelności.

Metoda dostosowana do sposobu wykonania stropów

Różnorodność stropów polega nie tylko na ich wspomnianym wyżej umiejscowieniu, lecz również na samej metodzie wykonania danej warstwy, przenoszącej obciążenia na ściany nośne budynku. Istota stropu w danym budynku pozostaje niezmienna, różnią się natomiast metody i materiały wykonania, a tym samym cała konstrukcja.

W przypadku układania wełny mineralnej, styropianu lub innych warstw izolacyjnych, przeszkodą mogłyby być charakterystyczne cechy danej powierzchni natomiast pianka PUR sprawdza się na każdym rodzaju stropów i można nią pokrywać:

  • stropy żelbetowe – bez dodatkowego zbrojenia w przypadku płyt prefabrykowanych i z dodatkowym deskowaniem dla płyt monolitycznych; płyty takie opierają się bezpośrednio na ścianach budynku,
  • stropy belkowe – równoległe ułożenie stalowych, żelbetowych lub drewnianych belek daje bazę do ułożenia lub zamontowania kolejnych elementów podłogi, na przykład betonowych płyt, drewnianych legarów i paneli,
  • stropy płytowo-żebrowe – funkcję tzw. żeber pełnią lekkie belki, na których oparta jest płyta żelbetowa; taka konstrukcja wymaga pełnego deskowania od spodu; „żebra” układane są równolegle do siebie, co wzmacnia trwałość konstrukcji,
  • stropy gęstożebrowe – stalowo-betonowe belki układane są co około 40-60 cm, w przestrzenie te wypełnia się dokładnie ceramicznymi, betonowymi lub styropianowymi pustakami, a całość zalewa betonem.

Ocieplenie stropu i wyjątkowa skuteczność pianki PUR

Tak jak w realizacjach związanych z ociepleniem poddaszaelewacji, czy różnych rodzajów dachu, tak również przy stropach adhezja pianki ma istotne znaczenie. Jest to zjawisko przyczepności, wyrażane w J/m2 (dżul na metr kwadratowy) i oznacza pracę konieczną do wykonania, aby oderwać warstwę dojrzałej pianki od docieplonej nią powierzchni. Im wyższa adhezja, tym większa trwałość termoizolacji.

Mocne oraz dokładne przyleganie pianki sprawia, że metoda natryskowa sprawdza się doskonale i w nowych domach, i w tych, które były wcześniej docieplane innymi metodami. Z ociepleniem stropu zamkniesz drogę przenikania ciepła pomiędzy kondygnacjami, zwłaszcza na nieogrzewany strych lub do garażu.

Doświadczenie fachowców w dziedzinie ocieplenia stropu

Nasze artykuły blogowe pomogą Ci spojrzeć na ocieplenie stropu oraz innych powierzchni budynków w szerszym kontekście, natomiast wszystkie prace warto zlecać specjalistom. Nasze realizacje na terenie Białegostoku i całego województwa podlaskiego to przykład fachowo wykonanych dociepleń.

Sprawdź także: To ważne, zanim zlecisz izolacje pianą. Domy w stanie surowym zamkniętym 

Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi


Jakie są zalety ocieplenia stropu pianką PUR?

Pianka poliuretanowa (PUR) jest funkcjonalna i nie wymaga stosowania dodatkowych izolacji przy ociepleniu stropów. Jest odpowiednia dla różnych rodzajów stropów, w tym tych między strychem a kondygnacją mieszkalną, poddaszem użytkowym i kondygnacją poniżej, czy między dwoma kondygnacjami mieszkalnymi. Pianka zamkniętokomórkowa nadaje się do ocieplenia od strony podłogi, a pianka otwartokomórkowa jest optymalna do ocieplenia od strony sufitu.

Czy metoda ocieplenia stropu różni się w zależności od rodzaju kondygnacji?

Tak, różni się w zależności od rodzaju kondygnacji. Pianka PUR jest uniwersalna i sprawdza się na każdym rodzaju stropów, ale wybór typu pianki (zamkniętokomórkowa czy otwartokomórkowa) zależy od praktycznych potrzeb danego stropu. Pianka zamkniętokomórkowa jest zalecana do stropów od strony podłogi, a otwartokomórkowa do stropów od strony sufitu.

Jakie są metody wykonania stropów i ich wpływ na ocieplenie?

Metody wykonania stropów różnią się w zależności od ich umiejscowienia oraz materiałów i konstrukcji. Do metod tych należą stropy żelbetowe, belkowe, płytowo-żebrowe oraz gęstożebrowe. Wybór metody ocieplenia, w tym zastosowanie pianki PUR, powinien uwzględniać charakterystykę danego typu stropu, jego funkcję i konstrukcję.

Jakie są korzyści z ocieplenia stropu pianką PUR?

Ocieplenie stropu pianką PUR przynosi wiele korzyści, w tym zwiększone właściwości izolacyjne, zarówno termiczne, jak i akustyczne. Pianka PUR zapewnia również ochronę przeciwpożarową. Dodatkowo, metoda natryskowa pianki gwarantuje szczelność i przyleganie do ocieplanej powierzchni, co zwiększa trwałość termoizolacji.

Kiedy warto zlecać ocieplenie stropu specjalistom?

Wszelkie prace związane z ociepleniem stropu, w tym aplikacja pianki PUR, powinny być zlecone specjalistom. Fachowcy posiadają odpowiednie doświadczenie i wiedzę, co gwarantuje prawidłowe wykonanie izolacji oraz zapewnia bezpieczeństwo i efektywność termoizolacyjną. Zlecanie prac specjalistom jest szczególnie ważne przy skomplikowanych konstrukcjach stropowych.