Spis treści


Budynki gospodarcze stanowią szeroką gałąź budownictwa użytkowego, ponieważ zaliczyć do nich można i obiekty służące do przechowywania maszyn rolniczych, i te, w których magazynowane są płody rolne. Proces ocieplania pianką sprawia, że każdy taki budynek zyskuje odpowiednią barierę ochronną dla swojej konstrukcji, a tym samym staje się znacznie bezpieczniejszym miejscem dla wszystkiego, co znajduje się pod jego dachem.

Ocieplanie pianką budynków gospodarczych

 

Potencjał w ocieplaniu pianką wewnątrz budynku

Efektem ocieplania pianką budynków od wewnątrz, jest separacja ocieplonych powierzchni od szkodliwego działania czynników przyspieszających korozję lub inne niszczenie struktur danego budynku. Ściany oraz sufit szczelnie pokryte pianką poliuretanową zyskują doskonałą izolację, a brak łączeń i spoin stanowi o całkowitej jednolitości takiej izolacji.

  • Dla elementów metalowych dopuszczalna wilgotność względna wynosi około 50%, a przy wilgotności na poziomie 65% dochodzi do korozji. Oczyszczenie takich powierzchni i niezwłoczne ich zabezpieczenie poprzez izolację natryskową to skuteczna metoda.
  • Niszczeniu ulegają również struktury betonowe, gdy narażone są na nieustanne działanie wilgoci. Dojść może do powstawania pleśni lub innych wykwitów związanych z trwałym zawilgoceniem. Tutaj także aplikacja pianki PUR na oczyszczoną i osuszoną powierzchnię stanowi skuteczne rozwiązanie.

Zabezpieczone w ten sposób powierzchnie są chronione przed:

  • osiadaniem i wnikaniem skroplin,
  • niekontrolowanym korodowaniem,
  • działaniem ognia (pianka PUR jest niepalna, a często również samogasnąca).

Podkreślana przez nas wielokrotnie szczelność powłoki ma we wszystkich powyższych przypadkach kluczowe znaczenie.

Ocieplanie pianką poliuretanową na zewnątrz

Budynki gospodarcze ocieplamy często od strony zewnętrznej, gdy nie ma potrzeby zachowania dotychczasowej elewacji. Jeżeli elewacja ma zostać zmieniona, proces ocieplania pianką poprzedzać będzie rozpoczęcie prac elewacyjnych, a warstwa pianki stanie się poniekąd podłożem dla warstw wykończeniowych. Kiedy ocieplanie z zewnątrz będzie korzystną opcją?

  • Gdy rodzaj obecnego wykończenia elewacji nie ma charakteru zabytkowego lub unikalnego, na przykład kamiennej konstrukcji w wiekowych budynkach gospodarczych.
  • Gdy chcesz uniknąć zmniejszania powierzchni użytkowej wewnątrz budynku, docieplanie ścian zewnętrznych (w tym również fundamentów) będzie rozsądnym rozwiązaniem.
  • Gdy wewnątrz budynku nie gromadzi się nadmiar wilgoci lub paroprzepuszczalność została zapewniona poprzez inne metody, na przykład odpowiedni system wentylacji.

Budynek gospodarczy ocieplony od zewnątrz stanowi dodatkową barierę dla czynników atmosferycznych, zmniejsza przenikalność hałasu do pomieszczeń budynku. Prostota izolacji natryskowej sprawia natomiast, że bez układania i montowania płyt ociepleniowych, charakterystycznych dla innych systemów, możesz w znacznie krótszym czasie mieć wykonane prace związane z termoizolacją.

Budynki inwentarskie to także obiekty do zastosowania termoizolacji

Mówiąc o budynkach gospodarczych należy skupić się również na budynkach inwentarskich, ponieważ wiele naszych realizacji w poszczególnych miastach i miejscowościach miało charakter łączony. W ramach danego zlecenia zdarza nam się ocieplać i budynek przeznaczony na przechowywanie maszyn rolniczych, i chlewnię, oborę, czy stajnię.

Stworzenie dobrych warunków dla zwierząt zależy w znacznej mierze od specyfiki danego budynku i potrzeb zwierząt, czy ptactwa hodowlanego, natomiast zasady ogólne co do ocieplania pianką są w tym przypadku analogiczne:

  1. piankę PUR nakładamy od wewnątrz lub na zewnątrz budynku na suche, oczyszczone powierzchnie,
  2. dbamy o szczelne wypełnienie wszelkich łączeń oraz skosów dla zniwelowania mostków termicznych,
  3. doradzamy w kwestii wykończenia powierzchni, co jest możliwe, gdy pianka dojrzeje i nabierze finalnych właściwości (po około 24 godzinach).

Ekologiczność pianek poliuretanowych wynika z odgórnych norm, które dokładnie określają, że takie preparaty nie mogą być toksyczne. Twoje zwierzęta będą więc mogły przebywać w ocieplonych pianką pomieszczeniach bez ryzyka wdychania chemicznych oparów lub pyłów. Tak jak dla człowieka, tak również dla zwierząt odpowiednio wypreparowane poliuretany są po czasie dojrzewania całkowicie bezpieczne.

Ocieplanie pianką w Sokółce i okolicach – usługi na miarę potrzeb

Możliwości związane z docieplaniem budynków opieramy na ocieplaniu pianką, ponieważ jest to niezmiennie metoda efektywna, wydajna oraz bezpieczna również w kontekście izolacji natryskowych dla budynków gospodarczych i inwentarskich. Jeżeli planujesz budowę takiego obiektu w Sokółce lub innych mieście, albo potrzebujesz termomodernizacji istniejącego już budynku, jesteśmy do dyspozycji, chętnie przedstawimy propozycję współpracy.

Warto przeczytać także: Ocieplanie pianką w Łomży na przykładzie hal przemysłowych


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie są korzyści z ocieplania pianką wewnątrz budynków gospodarczych?

Ocieplanie pianką od wewnątrz zapewnia doskonałą izolację, chroni przed korozją, pleśnią i innymi uszkodzeniami spowodowanymi wilgocią.

Czy ocieplanie pianką poliuretanową na zewnątrz jest korzystne?

Ocieplanie z zewnątrz jest korzystne, gdy nie ma potrzeby zachowania elewacji, zmniejsza przenikalność hałasu i stanowi dodatkową barierę dla czynników atmosferycznych.

Jakie są zasady ocieplania pianką budynków inwentarskich?

Należy nakładać piankę PUR na suche, oczyszczone powierzchnie, dbać o szczelne wypełnienie łączeń oraz doradzać w kwestii wykończenia powierzchni.

Czy pianka poliuretanowa jest bezpieczna dla zwierząt?

Tak, po dojrzewaniu poliuretany są całkowicie bezpieczne i nie toksyczne, co pozwala na bezpieczne przebywanie zwierząt w ocieplonych pomieszczeniach.

Jakie usługi związane z ocieplaniem pianką oferuje firma w Sokółce?

Firma oferuje termomodernizację istniejących budynków oraz wsparcie w budowie nowych obiektów, wykorzystując efektywną i bezpieczną metodę ocieplania pianką.