Strona używa cookies (ciasteczek). Do czego są one potrzebne można dowiedzieć się => w tym miejscu. Korzystanie z naszego serwisu jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.

Pianka PUR

WŁAŚCIWOŚCI PIANKI POLIURETANOWEJ.

Pianka poliuretanowa (PUR) to system dwóch ciekłych komponentów tzw.składnik A-poliol, składnik B-izocyjanian. Oba składniki transportowane są do Reaktora, który podgrzewa je do temperatury 30-70C. Pod ciśnieniem 60-140 bar w stosunku objętościowym 1:1 podgrzewanymi wężami trafiają do głowicy mieszającej. W wyniku zmieszania składników powstaje materiał izolujący (pianka).

Proces natrysku przebiega stosunkowo szybko – polega na równomiernym naniesieniu piany na podłoże. W ciągu kilku sekund piana wzrasta i utwardza się, tworząc monolityczną membranę.
Natrysk piany poliuretanowej spełnia funkcję izolacji termicznej, hydroizolacji lub może stanowić pokrycie. Materiał ten jest bardzo lekki, przez co nie obciąża dodatkowo konstrukcji . Właściwości fizyczne pianek poliuretanowych mogą być regulowane w zależności od pożądanego zastosowania. Te same surowce podstawowe, mogą sprawić, że otrzymamy piany otwarto komórkowe, zamknięto komórkowe oraz zamknięto komórkowe o zwiększonej wytrzymałości na ściskanie. W zależności od uwarunkowań i potrzeb klienta indywidualnie określane są: rodzaj aplikowanej pianki oraz grubość warstwy natryskowej, aby uzyskać optymalną relacje ceny do jakości izolacji lub ochrony powierzchni.

Pianka poliuretanowa nakładana agregatem natryskowym jest dziś najskuteczniejszą termoizolacją, a w niektórych warunkach również hydroizolacją, z którą trudno konkurować tradycyjnymi metodami. Metoda nakładania pianki poliuretanowej za pomocą natrysku jest efektywna, można natryskiwać nawet kilkaset metrów kwadratowych dziennie, co powoduje, że pianki poliuretanowe szybko wypierają papę, wełnę mineralną i styropian z wielu placów budowy.

Termoizolacja z pianki poliuretanowej jest nie tylko efektywna jako materiał o niskim współczynniku Lambda, jest przede wszystkim szczelna i uniemożliwia konwekcję, która odpowiada za 40-50% strat ciepła. Można ją nakładać w trudno dostępnych miejscach, o nieregularnych kształtach z wąskimi przestrzeniami, pianka wejdzie w najwęższe zakamarki i uszczelni dach tak, że zachowa i wykorzysta swoje właściwości izolacyjne w 100%. PUR jest przyjazny dla środowiska, nie zawiera związków chemicznych naruszających warstwę ozonową, oszczędza energię, przez co zmniejsza się zużycie paliw kopalnych, co wpływa na zmniejszenie produkcji gazów cieplarnianych.

KWESTIA GRUBOŚCI

Wybór odpowiedniego materiału jest równie ważny jak sama inwestycja w zaizolowanie naszych budynków – robienie tego nie ma większego sensu, jeżeli izolacja nie może zapewnić parametrów dostatecznie dobrych, by robiło to rzeczywiście jakąś różnicę, albo jeżeli nie nadaje się ona do tego zadania w dłuższej perspektywie czasowej.

grubosc smallPorównanie ogólnodostępnych materiałów izolacyjnych:
10 cm pianki PUR = 15 cm styropianu = 17 cm wełny mineralnej

Im lepiej budynek jest zaizolowany, tym większe są korzyści, ale ponieważ materiały izolacyjne spełniają swoje zadania tak różnie, grubości potrzebne do osiągnięcia tego samego poziomu zaizolowania są różne i to bardzo!

grubosc2 smallW budownictwie właściwości termiczne dachu, ścian czy stropu określa się za pomocą „współczynnika U”. Zasadniczo jest to ilość ciepła, jaka może przeniknąć przez ścianę, dach lub strop, mierzona w watach na metr kwadratowy. Jak widać na rysunku poniżej, izolacja PU osiąga te same wartości współczynnika U, co inne materiały, przy znacznie mniejszej grubości.

 

zywotnosc small

KWESTIA TRWAŁOŚCI

Jednym z najważniejszych aspektów, na które należy zwracać uwagę, jest zachowanie przez izolację jej właściwości z upływem czasu. W końcu jest to inwestycja, która ma oszczędzić wydatków i chronić środowisko i spełni ona te zadania, jeżeli jakość jej działania nie zmieni się. Sztywna izolacja poliuretanowa o zamkniętych porach nie podlega infiltracji przez parę wodną czy powietrze, nie obwisa ona ani nie osuwa się i bardzo trudną ją zgnieść. Wszystko to lepiej gwarantuje zachowanie wysokiej jakości działania w całym okresie eksploatacji budynku.

<<< Zobacz 25 letnią gwarację producenta pianki.

 

NATRYSKOWE IZOLACJE PIANĄ POLIURETANOWĄ PUR, TO NOWOCZESNA I NAJSKUTECZNIEJSZA METODA OCIEPLANIA BUDYNKÓW

thermal smallPrzepływ ciepła przez dach jest zgodny z prawem fizyki, ogrzane powietrze unosi się do góry i wydostaje się na zewnątrz, przez każdą niezaizolowaną szczelinę.
W domu jednorodzinnym przez dach lub strop poddasza może uciekać od 15 do nawet 40% ciepła. Najwięcej w domach o bardzo skompilowanych konstrukcjach dachowych, zawierające jaskółki, facjatki, wole oka czy betonowe skosy, gdzie występują tzw. mostki termiczne. Mają one często trudno dostępne miejsca, gdzie tradycyjne metody izolacji, pozostają nieskuteczne. W ten sposób marnujemy swoje pieniądze które wydajemy na ogrzewanie. Aby tego uniknąć, już na etapie projektowania dachu należy zwrócić uwagę, na materiał oraz na sposób i system wykonania izolacji. Do tej pory jedynym wyznacznikiem zastosowania materiałów izolacyjnych była cena. Niestety, „tanie” i tradycyjne metody izolacji, tak popularne wśród inwestorów i firm zajmujących się wykańczaniem wnętrz, posiadają szereg wad. Ktoś kiedyś obliczył, że przy izolacji dachu popularnymi materiałami izolacyjnymi, o powierzchni 170 m/kw, występuje ok. 2500 tys. łączeń, co w sumie daje ubytek izolacji o ok. 5 m/kw. !!! na całej powierzchni dachu.
Niestety przy ogólnodostępnych systemach unikniecie mostków termicznych, jest prawie nie możliwa do wykonania. Straty ciepła i różnicę temperatur na poddaszu spowodowane łączeniami tych systemów, można zaobserwować w zimie za pomocą kamery termowizyjnej.

TYLKO METODA IZOLACJI NATRYSKOWEJ GWARANTUJE:

 • eliminację mostków termicznych
 • szczelność
 • jednolitość
 • trwałość i nie kurczliwość
 • skuteczność
 • znakomitą przyczepność do podłoża (przylega do każdej powierzchni - jest bezpośrednio natryskiwana na membranę, deski, płytę osb, beton, blachę itp.)
 • szybkość instalacji (poddasze 400 m/kw w jeden dzień !!!)
 • w mniejszej przestrzeni - lepszą izolację termiczną
 • uzyskanie oszczędności na kosztach ogrzewania
 • Twój dom staje się bardziej komfortowy

 ZALETY PIANKI PUR:

 • posiada doskonałe parametry cieplne (wysoki opór cieplny na poziomie 0,022 – 0,035 W/mK)
 • szczelnie wypełnia trudno dostępne przestrzenie
 • zimą zatrzymuje ciepło a latem nie wpuszcza go do wewnątrz budynku
 • skutecznie wycisza pomieszczenia
 • nie chłonie wilgoci
 • wzmacnia konstrukcję dachu
 • jest lekka i nie obciąża konstrukcji,
 • nie wymaga zastosowania kotwień, a w przypadku piany zamknięto-komórkowej również paroizolacji
 • w przeciwieństwie do wełny nie obsuwa się i nie traci swych właściwości termoizolacyjnych
 • zatrzymuje kurz i pyłki alergenów
 • nie wywołuje reakcji alergicznych
 • odporna na działanie pleśni i grzybów
 • materiał nieprzyjazny dla gryzoni i szkodników,
 • jest samogasnąca, więc nie stwarza ryzyka rozprzestrzeniania ognia.


RODZAJE PIANKI POLIURETANOWEJ

PIANKA OTWARTO-KOMÓRKOWA
Pianka otwarto-komórkowa posiada w swej budowie około 90% komórek otwartych. Dzięki tej właśnie budowie pianka otwarto-komórkowa idealnie sprawdza się do wygłuszania i docieplania poddaszy użytkowych oraz ścian np. w budynkach o konstrukcji szkieletowej. W odróżnieniu do pianki zamkniętokomórkowej pianka otwartokomórkowa jest pianką bardzo lekką o gęstości około 10-12 kg/m3. Dzięki temu nie obciąża ona znacząco konstrukcji. Cechą charakterystyczną otwartokomórkowej pianki poliuretanowej jest struktura gąbczasta. Ulega ona intensywnemu sztywnieniu, dlatego też typ otwartokomórkowy wybiera się bardzo często w przypadku izolacji kładzionej na powierzchnie ścian i stropów domów wieloletnich, wymagających wzmocnienia konstrukcyjnego.

PIANKA ZAMKNIĘTO-KOMÓRKOWA
Struktura tego materiału bazuje na zamkniętych pęcherzykach, wypełnionych gazem szlachetnym. Istotną cechą jest bardzo niska przewodność wykorzystanego gazu, dzięki czemu izolacja stanowi szczelną barierę termiczno-akustyczną. Specyficzna, zamknięto-komórkowa struktura, redukuje również ryzyko nasiąkania izolacji wilgocią (zaledwie poniżej 3% objętości. - w ten sposób zwiększona zostaje również skuteczność izolacji termicznej). W celu wykonania szczelnej i jednolitej bariery izolacyjnej wykonuje się kilka warstw natrysku
Jak każda pianka poliuretanowa jest odporna na działanie pleśni oraz grzybów. Może pracować w zakresie temperatur od – 50°C do +130°C. Nie zanika w czasie i jest odporna na działanie większości rozpuszczalników organicznych.
Współczynnik przewodzenia ciepła dla pianki zamknięto-komórkowej wynosi λ=0,022-0,024 W/m2K, co sprawia, że jest to bardzo skuteczny materiał izolacyjny. Jej gęstość będzie się wahać od 30-60kg/m³. Już niewielka grubość skutecznie chroni przed szkodliwym oddziaływaniem wilgoci i niskich temperatur. Doskonale sprawdza się w izolacjach fundamentów i dachów. Pianka poliuretanowa zamknięto-komórkowa może zastąpić styrodur, styropian lub wełnę, przy zastosowaniu znacznie mniejszej grubości warstwy izolującej. Już 10 cm piany daje tyle, co 15 cm styropianu. Dodatkowo zyskujemy izolację pozbawioną łączeń, a tym samym mostków termicznych.

przenikalnosc

ZASTOSOWANIE

Uniwersalny charakter pianki poliuretanowej pozwala na jej szerokie zastosowanie – w różnych sektorach budownictwa oraz w przypadku zróżnicowanych inwestycji. Izolacją natryskową możną pokryć:
– wszystkie powierzchnie budynku w celu jego docieplenia,
– poddasze – w celu adaptacji poddasza oraz uszczelnienia najwyższych kondygnacji;
– ściany, dachy, poddasza oraz inne elementy konstrukcyjne wymagające uszczelnienia oraz docieplenia;
– powierzchnie konstrukcyjne domów nowych bądź znajdujących się w stanie surowym (przed przeprowadzeniem prac wykończeniowych);
– powierzchnie konstrukcyjne domów starych i wieloletnich (pianka PUR nie tylko będzie stanowiła barierę akustyczno-termiczną,ale również wzmocni konstrukcję budynku);
– powierzchnie konstrukcyjne wszystkich typów budynków – bez względu na ich przeznaczenie oraz funkcjonowanie (obiekty handlowo-usługowe, hale przemysłowe, magazyny, domy, budynki gospodarcze etc.).

ZALETY

Zarówno otwartokomórkową, jak i zamkniętokomórkową piankę poliuretanową stosuje się przede wszystkim ze względu na szereg zalet. Jest ona innowacyjnym, niedrogim, skutecznym i trwałem materiałem izolacyjnym, który może być stosowany w różnych gałęziach budownictwa – nie tylko w budownictwie gospodarczo-rolnym oraz mieszkalnym. Doskonale znając ten materiał oraz pracując z nim wiele pragniemy zwrócić Państwa uwagę na cechy najistotniejsze i najkorzystniejsze z punktu widzenia inwestora.
1. PRECYZJA
Posiłkowanie się metodą natryskową, dzięki której pianka poliuretanowa zostaje nałożona na różnego rodzaju powierzchnie, pozwala na bardzo dokładne jej położenie. Niezależnie od tego, czy powierzchnia jest porowata, czy też zupełnie gładka – pianka PUR efektywnie wypełni każdą szczelinę, pozwalając tym samym zredukować ryzyko występowania tzw. mostków termicznych.
2. CZAS
Krótki czas przeprowadzonych prac. Tuż po nałożeniu pianki poliuretanowej na powierzchnie dachu, ścian, czy też innych elementów konstrukcyjnych – następuje proces sztywnienia. Trwa on bardzo krótko i niemal natychmiast przynosi oczekiwane rezultaty, czyli stworzenie skutecznej bariery termo-akustycznej.
3. KOSZTY
Stosunkowo niewielkie koszty całej inwestycji (w porównaniu z tradycyjnymi metodami ocieplania budynku) decydują o tym, że po piankę PUR sięga coraz więcej inwestorów. Należy również podkreślić, że z kosztami wiążą się mniejsze wydatki eksploatacyjne, które są rezultatem zastosowania tego typu izolacji. Istotny jest także brak konieczności przeprowadzania robót poprawkowych – np. po kilku latach użytkowania budynku, w trakcie których tradycyjny materiał izolacyjny traci swoje właściwości.
4. UNIWERSALNE ZASTOSOWANIE
Doskonała przyczepność, o której już wcześnie wspomnieliśmy, oraz krótki czas sztywnienia materiału pozwala stosować go przy różnych inwestycjach. Z ocieplania pianką poliuretanową mogą korzystać zarówno domy i obiekty mieszkalne, jak również budynki handlowe, biznesowe, przemysłowe (np. hale produkcyjne lub magazynowe) czy też obiekty komercyjne.
5. DOSKONAŁA IZOLACJA
Skuteczność – to cecha, za którą zarówno my, jako wykonawcy, jak również nasi Klienci, czyli inwestorzy cenią piankę PUR. Położona na daną powierzchnię metodą natryskową stanowi niezwykle szczelną barierę. Ocieplanie pianką okazuje się nie tylko uszczelnieniem termicznym budynku (izolacja termiczna), ale również dźwiękowym (izolacja akustyczna) oraz zabezpieczeniem go przed wilgocią (hydroizolacja).
6. BEZPIECZEŃSTWO DLA KONSTRUKCJI
Niewielka waga materiału oraz brak konieczności stosowania dodatkowych wsporników instalacyjnych sprawia, że ocieplanie budynku za pomocą pianki PUR jest całkowicie bezpieczne dla konstrukcji budynku – nie stanowi dla niego dodatkowego zagrożenia. Z tego też względu z tego rozwiązania mogą korzystać zarówno obiekty wieloletnie, jak również i nowe – będące jeszcze w stanie surowym.
7. EKOLOGICZNOŚĆ
Stosowane przez nas środki są całkowicie nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Zarówno prace związane z wykonaniem warstwy ociepleniowej, jak i jej wieloletnie funkcjonowanie również nie stanowi zagrożenia dla stanu środowiska.
8. NIESZKODLIWOŚĆ
Ekologiczny charakter stosowanych przez nas materiałów przekłada się także na bezpieczeństwo i komfort odczuwalny przez mieszkańców danego budynku. Pianka PUR nie sprzyja wzmożonemu zakurzeniu, nie pyli się, ani też nie strzępi, dzięki czemu jej zastosowanie można uznać za całkowicie bezpieczne i korzystne – szczególnie dla osób zmagających się z alergią bądź innymi chorobami układu oddechowego. Istotny okazuje się także fakt, iż nie wydziela ona toksycznych, drażniących i nieprzyjemnych zapachów. Jest całkowicie neutralna.