Strona używa cookies (ciasteczek). Do czego są one potrzebne można dowiedzieć się => w tym miejscu. Korzystanie z naszego serwisu jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.

Ocieplanie poddasza - pianka czy wełna?

Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa

Wełna izolacyjna

Współczynnik przewodnictwa ciepła [W/mK]  wynosi 0,034 - 0,040 - jakość wykonania zależy również od sposobu jej wykonania. Współczynnik przewodnictwa ciepła [W/mK]  wynosi 0,024 - 0,039 (w zależności od rodzaju wełny) - jakość samej izolacji zależy głównie od sposobu jej wykonania.
Szybka instalacja 2 osoby mogą wykonać około 250m2 izolacji dziennie (8 roboczogodzin) metoda natrysku powoduje, że w zasadzie nie występują ograniczenia instalacyjne. Wykonanie izolacji wełną trwa od kilku do kilkunastu dni- 2 osoby mogą wykonać około 50m2 izolacji dziennie (8 roboczogodzin), w zasadzie nie występują ograniczenia instalacyjne, w trudno dostępnych miejscach należy wybrać odpowiedni rodzaj wełny.
Dzięki ponad 100 krotnemu rozrostowi, izolacja natryskowa wypełnia każdą lukę i zakamarek zapewniając 100% szczelności (brak mostków termicznych) i maksymalną efektywność izolacji. Przy ocieplaniu poddasza wełną należy szczególną wagę przykładać do sposobu montażu, aby uniknąć luk, tzw. mostków termicznych, i miejscowych zgnieceń, ściśnięć wełny (upychania) -gdyż powoduje to nieszczelność izolacji bądź obniżoną efektywność. Powstanie tego typu szczelin jest ściśle związane z wadliwością procesu montażowego, a nie z właściwościami samego materiału.
Przylega do każdej powierzchni, nie występują dodatkowe elementy przy montażu. Nie przylega bezpośrednio do powierzchni, do montażu trzeba używać dodatkowych elementów (gwoździe, sznurki).
Dla pianki otwartokomórkowej w zależności od producenta MU wynosi 2,7 do 4,0 Współczynnik mi, który określa szybkość dyfuzji pary wodnej dla wełny i dla powietrza wynosi 1 (czyli dla wełny i powietrza dyfuzja jest taka sama).
W miesiącach zimowych w wyniku dużej różnicy temperatur dochodzi do kondensacji pary wodnej i wytrącenia wilgoci z powietrza. Kierunek w którym przemieszcza się wilgoć jest ten sam, w którym migruje ciepło z budynku, czyli do góry- przechodzi więc przez warstwę izolacji. Wilgoć przechodząca przez warstwę izolacji pogarsza parametr przewodności cieplnej.
Nasiąkliwość pianki otwartokomórkowej wynosi ok 0,5kg/m2 (w zależności od producenta) przez co jej właściwości izolacyjne nie ulegają pogorszeniu i pozostają niezmienne przez lata.
Największym zagrożeniem dla wełny jako izolacji poddasza jest wilgoć. Po nasyceniu wodą wełna obniża swe właściwości izolacyjne.
Nie wywołuje uczulenia u ludzi i zwierząt, nie pyli. Poliuretan to substancja całkowicie obojętna chemicznie, nietoksyczna i bezwonna, dlatego też materiał ten z powodzeniem używany jest w przemyśle spożywczym i może mieć bezpośredni kontakt z żywnością. Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej zapewnia, że wełna jest w pełni bezpieczna dla zdrowia.
W internecie pojawiają się fałszywe opinie o wysokiej palności pianki poliuretanowej. Pianka poliuretanowa jest termoutwardzalna, co oznacza, że pod wpływem wysokiej temperatury nie powróci do swojej pierwotnej formy jaką jest stan ciekły. Pianka poliuretanowa nie topi się, następuje natomiast zwęglenie powłoki uniemożliwiające dostęp ognia do głębszych warstw, co stanowi istotną barierę dla rozprzestrzeniania się pożaru. Skalna wełna mineralna wykazuje się  lepszą odpornością na ogień, gdyż wytrzymuje temperaturę dochodzącą nawet do 1000°C, podczas gdy wełna szklana znosi temperaturę do 600-700°C.

 

porownaniePorównanie Systemów Izopianol z tradycyjnymi materiałami izolacyjnymi.

Zastosuj piankę IZOPIANOL jako alternatywę dla wełny czy styropianu znacznie zmniejszając grubość warstwy izolacyjnej!
60 mm pianki IZOPIANOL izolacyjnością termiczną odpowiada 100 mm styropianu!
110 mm pianki IZOPIANOL izolacyjnością termiczną odpowiada 250 mm wełny wineralnej!

 

gdzie