Strona używa cookies (ciasteczek). Do czego są one potrzebne można dowiedzieć się => w tym miejscu. Korzystanie z naszego serwisu jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.

Ocieplanie pianką poddasza krok po kroku

Większość inwestorów budujących dom wie, jak ważna jest odpowiednia izolacja termiczna ścian. Tymczasem równie duże znaczenie ma prawidłowe ocieplenie dachu i poddasza, przez które może uciekać od 10 aż do 25% ciepła. Warto więc zainwestować w skuteczną izolację z pianki poliuretanowej aby aby w przyszłości już nam nie spędzała snu z powiek troska o wysokie rachunki za ogrzewanie.

Poddasza użytkowe są szczególnie narażone na wszelkie niedoskonałości i błędy w sztuce budowlanej. Wystarczy na przykład użycie niepoprawnego układu warstw izolacyjnych, nieciągłość materiału ociepleniowego czy brak prawidłowej paroizolacji, by narazić poddasze na zawilgocenie, rozwój grzybów i pleśni, a wreszcie gnicie elementów więźby dachowej. Dlatego, aby ustrzec się przed koniecznością kosztownej wymiany ocieplenia poddasza, czy nawet fragmentów konstrukcji dachu, warto zadbać o ich prawidłowe ocieplenie najlepszym materiałem izolacyjnym jaki dotychczas wynaleziono pianką PUR.

Prawidłowe ocieplenie poddasza pianką, poza skuteczną izolacją termiczną, zapewnia także ochronę przed hałasem z zewnątrz (na przykład odgłosy bębniącego deszczu, szczególnie dokuczliwe, gdy na dachu leży pokrycie z blachy), stanowi barierę dla wilgoci i nie dopuszcza do powstawania pleśni oraz grzybów. Warto pamiętać, że izolacje natryskowe mogą być stosowane zarówno od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej budynku (w tym przypadku tworzy dodatkową hydroizolację).

Etap 1 Przygotowania pomieszczenia
Wstępne przygotowanie pomieszczenia polega przede wszystkim na usunięciu przedmiotów, które mogłyby przeszkadzać w dostępie do powierzchni izolowanych. Kolejną czynnością jest zabezpieczenie folią ochronną otworów okiennych i drzwiowych oraz innych elementów konstrukcyjnych na których obecność pianki byłaby niepożądana.

Etap 2 Przygotowania podłoża.
Pianka PUR doskonale dopasowuje się do struktury i wszelkich nierówności występujących na powierzchniach deskowanych, płyt OSB (kompozytowych), MFP (wiórowych), blach oraz specjalnych membran. Niekorzystny wpływ na jej przyczepność bez wątpienia będzie miało wszelkie zaprószenie podłoża – niezależnie od tego, z jakiego tworzywa jest ono wykonane. Dlatego też przed nałożeniem warstwy izolacyjnej podłoże musi być odkurzone, co pozwoli na szybkie i bezproblemowe przeprowadzenie dalszych etapów ocieplania.

Etap 3 Montaż wieszaków do profili konstrukcyjnych płyt gipsowo-kartonowych (wieszak typu ES lub wieszak kotwowy) i skrzynek wokół okien.
Montujemy wieszaki to krokwi tak aby wysokość elementów mocujących do profili uwzględniała  grubość izolacji na krokiew (wynoszącą zazwyczaj kilka centymetrów).

Etap 4 Przygotowanie urządzeń do pracy
Nasi pracownicy na tym etapie podejmują się właściwego ustawienia urządzeń, za pomocą których dokonają natrysku. Jest to niezwykle ważny element pracy, gdyż kompatybilność parametrów sprzętowych musi być adekwatna do panujących warunków otoczenia – ciśnienia atmosferycznego czy też stopnia zawilgocenia powietrza. Ta faza przygotowawcza jest ważna dla wszystkich, wykonywanych przez nas natrysków, jednak szczególne znaczenie ma dla prac przeprowadzanych w warunkach zewnętrznych (np. izolacja dachu od strony zewnętrznej lub izolacja fundamentów).

Etap 5 Połączenie ocieplenia dachu z warstwą izolacji elewacyjnej
Wielu inwestorom błędnie wydaje się, że wykonanie ocieplenia poddasza całkowicie rozwiąże problem ubytków energetycznych, a tym samym – wysokich rachunków za ogrzewanie. Należy pamiętać, że każdy budynek funkcjonuje jak organizm – poszczególne jego elementy konstrukcyjne są od siebie ściśle uzależnione. Nieprawidłowe zabezpieczenie jednego z nich skutkować będzie zmianami w obrębie ogólnej eksploatacji budynku. Dlatego też przed naniesieniem izolacji dachu wykonujemy połączenie z warstwą izolacyjną elewacji – co pozwala uniknąć powstania mostku termicznego w obrębie murłaty.

Etap 6 Nałożenie warstwy izolacyjnej na podłoże
To kluczowy etap ocieplania budynku, związany z samym natryskiem pianki poliuretanowej. W zależności od wybranego typu pianki PUR – natrysk wykonuje się jednorazowo lub też nakłada się kilka warstw. Istotne jest, aby stworzona bariera izolacyjna była spójna, jednolita i przede wszystkim równa. Ma to znaczenie nie tylko dla estetyki wykończenia oraz późniejszego montażu płyt g-k. Właściwie wykonany natrysk to gwarancja redukcji mostków termicznych, będących bardzo często przyczyną niekontrolowanego ubytku ciepła.

Etap 7 Wykończenie poddasza
Faza finalizująca prace ociepleniowe związana jest bezpośrednio z wykończeniem wnętrza. Natychmiast po zesztywnieniu piany PUR można przejść do montażu profili oraz płyt g-k oraz dalszych prac aranżacyjnych. Nie ma konieczności dłuższego czekania na zesztywnienie i wyschnięcie materiału.